Kalendarz wyprzedaży i promocje w sieciówkach. Kiedy co kupić?

wyprzedaże kiedy

Modne stylizacje wymagają ubrań. Kiedy robić odzieżowe zakupy?
Promocje w sieciówkach i butikach są w zasadzie cały czas, jednak zmienia się przeceniany / promowany towar i wysokość zniżek oraz sposób ich uzyskiwania. Przyjrzyjmy się temu razem.

– przeczytaj również: Jak kupować i nie zwariować? 8 zasad mistrzyni wyprzedaży –

Styczeń i luty

to czas po-zimowych wyprzedaży (i nic, że zima będzie jeszcze 2 miesiące… jednak kto koniecznie miał kupić kurtkę zimową, zapewne zrobił to w listopadzie). W tym momencie w świetnych cenach kupimy okrycia wierzchnie, zimowe obuwie, czapki, szaliki, swetry itp. W styczniu przeceny wynoszą zwykle do 50%, rzadziej 70%.
W lutym wyprzedaże osiągają maksymalny pułap (do 90%). Z mijającymi dniami przestrzeni wyprzedażowej w sklepach jest coraz mniej, towar coraz bardziej przebrany i zniszczony, coraz więcej dostawiane jest też towaru sprzed kilku sezonów. Pod koniec lutego łowy są najbardziej opłacalne, ale i najtrudniejsze. Na wieszakach pojawiają się nowe kolekcje, które przywożone będą kolejno co 2-3 tygodnie, do początku maja.

Marzec

zwykle jest to miesiąc sprzedaży nowych kolekcji w pełnych cenach. Nie mniej pojawiają się liczne ‘okazje’, które sklepy starają się wykorzystać, np.: Dzień Kobiet to 10-20% rabatu w większości sklepów, często można spotkać promocje na pierwszy Dzień Wiosny. W tym czasie do czasopism dodawane są kupony promocyjne (zwłaszcza, że w lutym i marcu w prasie królują trendy na najbliższy sezon). W marcu/kwietniu odbywa się też Weekend Szalonych Zakupów Twojego Stylu i Grazia (gdzie rabaty na odzież sięgają 20-30%) oraz inne, mniejsze akcje rabatowe.

Kwiecień i maj

to moment, gdy ruszają wiosenne ‘mid-season sale’– te zwykle nie przekraczają 50% i dotyczą rzeczy, które są w sklepach od ok. miesiąca, tj: wiosenne płaszczyki, spodnie, sukienki, cienkie sweterki, bluzeczki. W promocyjnych cenach znajdziemy też sporo ubrań typu ‘basic’, ale na odzież typowo wakacyjną w promocji zwykle trzeba poczekać do czerwca lub dłużej.

– przeczytaj również: Kupujesz w Internecie? Znaj swoje prawa! –

Czerwiec

jest początkiem letnich wyprzedaży. Teraz w promocyjnych cenach pojawiają się rzeczy „urlopowe”: stroje kąpielowe, t-shirty, szorty, letnie sukienki. Zwykle jeszcze w cenie do -50% starej metki.

Lipiec, sierpień

to gorące letnie wyprzedaże, sięgające 90%. Świetny czas na zakup butów letnich jak sandałki, ale też wszelkiej maści półbutów, idealnych na jesień i wiosnę. Analogicznie jak w lutym, w sierpniu ilość wyprzedażowych wieszaków znika, spada jakość towaru, a koniec sierpnia to już wielkie nadejście następnego sezonu. Od sierpnia zjeżdżają do sklepów jesienne kolekcje, a gazety z sierpnia i września (tj. numery ‘na wrzesień’ i ‘na październik’) już zapowiadają zimowe trendy.

Wrzesień

na wzór tego, co się dzieje w marcu, nie mamy tu ogólnych wyprzedaży, ale sprzedaż okazyjną (np. z okazji ‘powrotu do szkoły’). Ponieważ sprzyja temu krótszy dzień, odbywa się mnóstwo akcji typu ‘Noc Zakupów’ z rabatami zwykle do 30%. Koniec września/początek października to znów wielkie akcje rabatowe i kupony promocyjne.

Październik, Listopad

to czas na jesienną wyprzedaż śród-sezonową. W dobrych cenach do -50% dostaniemy cienkie, wiosenno-jesienne płaszczyki, bluzeczki ‘basic’ z długim rękawem, koszule, jeansy.

Grudzień

W grudniu pojawia się mnóstwo towaru ‘świątecznego’ i ‘sylwestrowego’ w specjalnych, niższych cenach. Często pojawiają się promocje na biżuterię i akcesoria (okres na prezenty). To także wstęp (do -30%) dla zimowych wyprzedaży – nie miej z tymi najlepiej wytrzymać do stycznia. Zaraz po Nowym Roku ceny topnieją do -50%, a rzadko towar wyprzedaje się jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Promocje w sieciówkach oprócz wyprzedaży?

Dla tych, którzy nie mają czasu śledzić kalendarza wyprzedaży mam rewelacyjne rozwiązanie! Na naszym rynku pojawiła się aplikacja madamSale.com, dzięki której w jednym miejscu możemy zebrać wszystkie produkty, które spodobały się nam w różnych sklepach. Aplikacja będzie codziennie sprawdzać ich ceny i natychmiast poinformuje nas, gdy ulegną one zmianie.

kalendarz wyprzedażywyprzedaże kiedy

Aplikacja jest darmowa, w tym momencie serwis obsługuje ponad 60 sklepów z branży modowej, dziecięcej oraz z dodatkami do wnętrz. Nie wiem, jak Wy, ale ja długo czekałam na taką app’kę 🙂

W przypadku szczególnej sympatii do danej marki, korzyści w czasie zakupów możemy czerpać też np. jako stali klienci. Marki mają różnorodne programy oparte o karty członkowskie – często oferują okazjonalne zniżki dla stałych klientów (podawane newsletterem). Tak samo pojawiają się okazje dla fanów na Facebooku. Warto śledzić takie info, zwłaszcza w przypadku galanterii skórzanej – często pojawiają się kilkudniowe promocje dla pojedynczych modeli.

Powodzenia 🙂

Zapisz

17 komentarzy
  1. Mam dylemat – nie wiem czy lepiej kupić teraz płaszcz puchowy a potem na wyprzedaży z polesteru czy odwrotnie. Jak ty byś postąpiła?

    1. Przymierzając się do zakupu obu? Kupiłabym płaszcz wełniany, a później rozejrzała się za kurtką puchową w budżecie jak za coś taniego (na wyprzedażach). Trudniej kupić idealny płaszcz, natomiast sporo osób odrzuci kurtki puchowe ze względu na cenę – spodziewam się, że będzie ich sporo w wyprzedażowej ofercie.

  2. Najlepsze wyprzedaże to te świąteczne 🙂 Wprost je uwielbiam 😉 Można upolować fajne ciuszki i butki 🙂 Np ostatnio kupiłam sobie buty, są promocje nawet do -70%. Spieszcie się dziewczyny! 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published.