Jak łączyć wzory? 10 niezawodnych zasad

jak łączyć wzory

 

Jak łączyć wzory? Zasady łączenia wzorów są proste. Pokażę Ci kilka sztuczek jak robić to najlepiej, bez większego wysiłku. Wystarczy trzymać się spójnej palety kolorów, wykorzystywać wzory o podobnej graficzności i stylu oraz dobrze się bawić. A co dokładnie oznacza, wyjaśniam w 10 prostych zasadach.

Spójna paleta kolorystyczna

 mixing-blue-red-navy-blackmixing-patterns

1. Odwracaj kolory w poszczególnych wzorach
Najprostszy sposób – np. biała bluzka w granatowe groszki do granatowych spodni w biały prążek.

2. Niuanse kolorów
Wykorzystuj do łączenia niuanse danego koloru, powtarzające się w kolejnych częściach garderoby.

3. Jedna paleta, różne zestawienia
Ustal spójną paletę kolorystyczną, ale poszczególne wzory powinny łączyć kolory w różnych konfiguracjach – nie zawsze wszystkie kolory na raz. Kolory w palecie powinny mieć wspólne cechy (być: jasne lub ciemne, jaskrawe lub stonowane, ciepłe lub chłodne).

 

 

Zbliżony charakter wzorów

mixing-patterns-stripes-flowersmixing-no

4. Graficzność
Wzory powinny być równoważne co do swojej graficzności. Wzór o ostrych liniach z wzorem “rozmytym”dadzą niespójne połączenie, co widać na powyższym przykładzie

5. Nie identyczne
Łatwiej łączyć wzory różnej skali i rodzaju, np. średniej wielkości kwiaty z paskami typu prążek. Zwłaszcza łączenie ze sobą dwóch wzorów kwiatowych czy kratek wymaga ogromnego wyczucia.

6. Geometria upraszcza sprawę
Wzory geometryczne – z natury graficzne i linearne (paski, kratki, kółka, kropki, pepitka itp.) łatwiej się ze sobą łączą, nawet jeśli są tego samego rodzaju. Dla przykładu pokazuję połączenie pasków na bluzce i spódnicy :

mixing-stripes

Pomysł na stylizację

fresh-funnyboho-aztec

7. Ten sam styl
Lepiej łączą się ze sobą wzory i fasony, które reprezentują ten sam styl w modzie (np.: romantyczne, nowoczesne, rysunkowe, retro, barokowe, boho). Spójnie kształtują charakter stylizacji.

 

W dodatkach

mixing-patterns-accesoriesmixing-patterns-shoes

8.Mała powierzchnia

Jeśli boisz się misz-maszu, dodaj drugi wzór w mniejszym elemencie, najlepiej w postaci akcesoriów: torebki, szalika czy butów. Nawet fantazyjne okulary przeciwsłoneczne mogą mieć znaczenie.

9. Mali łącznicy
Dodatki są świetnymi łącznikami. Jeśli dwa pozornie niepasujące kolory zderzymy ze sobą we wzorze / kolorystyce danego akcesorium, całość nabierze spójności.

 

Patchwork

patchwork-mix-portugalmixing-patterns-patchwork-sweater

10. Patchworkowy mix
Patchwork to ozdobna technika szycia, w której miksujesz i zszywasz zbliżone kolorystycznie fragmenty różnych, zwykle wzorzystych, materiałów. Całość – po zszyciu ze sobą – zachowuje się jak wielobarwna, ale spójna mozaika. Duże zagęszczenie zbliżonych kolorystycznie (zwłaszcza niewielkich) wzorów, daje wrażenie patchworkowej całości.

Podobny efekt możesz uzyskać, zestawiając ze sobą wzory bardzo podobne, które nakładają się na siebie ze względu na sposób noszenia w bezpośrednim swoim sąsiedztwie.

P.S. Jeśli wzory dominują w stylizacji, dodaj kilka pozbawionych zdobień, gładkich elementów – pozwolą wzrokowi odpocząć.


To wypraktykowane przeze mnie sposoby jak łączyć wzory. A jakie są Twoje sposoby na łączenie wzorów?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

3 komentarze
  1. Odważne niektóre z tych stylizacji. Zdecydowanie zabrakłoby mi odwagi na np.ten zestaw w którym piszesz o graficzności wzorów 😉 Ale moje oko cieszą te stylizacje – dają estetyczną przyjemność 🙂 Pozdrawiam Justyna!

  2. Uwielbiam kratkę, ale zawsze jakoś boję się wykorzystać ją w bardziej odważny sposób. Być może jednak odważę się na to, by połączyć ją w jakiś niebanalny sposób z innymi wzorami.

Leave a Reply

Your email address will not be published.