Garderoba idealna. Porządek w szafie w 5 krokach

porządki w szafie

Porządek w szafie? Sezonowa zmiana garderoby to idealna okazja, by zrobić przegląd tego, co się w szafie mieści. A patrząc na w końcu nadchodzące ciepłe dni – ten moment jest teraz.

Znamy to. Niby nie robisz często zakupów, ale w szafie zalega mnóstwo nienoszonych ubrań. Wypełniają ją rzeczy stare, sentymentalne, w złym rozmiarze, nie w Twoim stylu, na nieistniejące okazje, z promocji, już nie modne, kłopotliwe, zniszczone, jeszcze z metkami, do przeróbki, do sprzątania …. uf…  Odsiejmy plew od ziarna :). Czas na porządki w szafie!

I – DO KOSZA

Łatwy start. Wrzuć do worka rzeczy bezpowrotnie zniszczone: zdeformowane, trwale poplamione, zmechacone, podziurawione, brzydkie, niechciane.
Jeśli znajdują się tu ubrania do prac remontowych/ogródkowych itp., zmieść je w jednym kartonowym/plastikowym pojemniku. Jeden pojemnik wystarczy Ci na rok. Na prawdę.

II – ODDAJ, WYMIEŃ, SPRZEDAJ

1. Czy ta rzecz pasuje do Twojej sylwetki?
2. Czy ta rzecz pasuje do Ciebie kolorem?
3. Czy ta rzecz jest w Twoim stylu?
Osobiście trzymam rzeczy tylko idealne (3x TAK). Rzeczy z 1xNIE wymagają wystylizowania. Ale jeśli rzecz otrzymuje 2x lub 3x NIE, to absolutnie NIE ma sensu jej trzymać.
Z ubraniami to ma być miłość wzajemna! Nie kochasz, nie zatrzymuj.

„Ale ja nie wyrzucę tego, bo…”:

 • jest nowe (tj. wisi w szafie nieużywane od 3 miesięcy, chociaż sezon się kończy)
 • było drogie (albo markowe, dorwane w super okazji) 
  • nowe i/lub drogie ubraniatym łatwiej powinno być Ci sprzedać. Pomyśl – jeśli czegoś nie nosisz, to jaką wartość ma dla Ciebie realnie? Kup sobie coś sensownego.
 • ubiorę jak … (schudnę / znajdę chłopaka / wyjadę na Hawaje po wygranej w Totka)
  • zlicz ceny ubrań, które kupiłaś „dla przyszłej siebie”. Boli? A nie lepiej tę kwotę przeznaczyć na siebie TERAZ? Na to, by się do tego celu przybliżyć? Ubrania jeszcze zdążysz kupić.
 • trzymam z sentymentu 
  • ubrania pamiątkowe zmieść jednym pudle, ale lepiej poszukaj pamiątek alternatywnych – zdjęć, bibelotów. Możesz też zrobić piękny album łączący skrawki materiałów, guziki, etc. z innymi pamiątkami (listy, zdjęcia, cytaty itd.). To będzie dużo lepsze niż zalegające szmatki 🙂

– przeczytaj również: Porządki w szafie. Jak się pozbyć niechcianych ubrań? –

III – UBRANIA DUPLIKOWANE

Np. imprezowe „małe czarne” – wszystkie cekinowe, ale głupio Ci iść 2 razy w tym samym. Pytanie: kto pamięta, co miałaś na sobie? Podobnie – czy wykorzystujesz na maksa potencjał jeansowych rurek jeśli masz ich 6 par i jeszcze kilka par innych spodni?
Zostaw najlepsze kąski. Daj ubraniom możliwość znoszenia się, zanim Ci się znudzą.

IV – ZESTAWY I STYLIZACJE

Zestawy ubrań twórz, wykorzystując do maksimum to co masz, tworząc najlepsze, najciekawsze stylizacje. Zwróć uwagę zwłaszcza rzeczy dotąd niewykorzystane. Rób zdjęcia, a zyskasz genialny katalog stylizacji. Do skatalogowania ubrań i stylizacji możesz wykorzystać aplikację Clotify, którą opisałam w zestawieniu najlepszych darmowych aplikacji modowych.
Układając rzeczy w szafie, pamiętaj by wszystko było możliwie „na widoku”. Segreguj rzeczy wedle typu; zadbaj o jednolite wieszaki (to zwiększa przejrzystość). Schowaj rzeczy spoza aktualnego sezonu.

V –LISTA MUST HAVE

Porządki w szafie to świetna okazja, by zacząć mądrze planować zakupy. Przy okazji planowania zestawów dostrzeżesz liczne garderobiane „luki” i pojawią się pomysły na elementy umożliwiające lepsze zestawienia. Pomocny może być Ci inny mój wpis dotyczący tego, jak powinna wyglądać zawartość idealnej garderoby. Spisz pomysły na nowe rzeczy – to Twoja prywatna lista must-have 🙂

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

8 komentarzy
 1. Od kiedy urodziłam małego 10 mcy temu chyba z 5 razy robiłam generalne porządki w szafie, rzeczy albo oddaję, albo sprzedaję na vinted. PO ostatnim sprzątaniu w końcu widać efeky, bo już się mieszczą w dwóch szafach a nie w 5 😀

 2. Doskonały poradnik, warto wcielić te nawyki w życie. W ten sposób zaoszczędzimy pieniądze a w szafie zapanuje ład i porządek. Ja sama jakiś czas temu miałam problem z nadmiarem ubrań w szafie, spowodowanym nieprzemyślanymi zakupami. Na szczęście udało mi się wreszcie uporządkować ubrania, a te które nie były mi potrzebne przekazałam rzecz potrzebujących. Jeśli ktoś ma ten sam problem i nie wie co zrobić ze zbędnymi ciuchami, to polecam oddanie ich w ramach akcji Pomaganie przez ubranie.

  1. jestem za :). Natomiast warto zawsze sprawdzić, gdzie docelowo trafiają oddawane ubrania. Niestety byłam już świadkiem ogłoszeń firm czyszczących kontenery, by ubrania docelowo trafiały do SH 🙁

 3. Ja przy porządkach w szafie zawsze rozdzielam odzież na trzy części. Pierwsza to ubrania, które zostawiam. Druga to ubrania całkiem zniszczone przeznaczone na recykling tekstylny. Trzecia to ubrania niezniszczone, ale takie, których z jakichś względów już nie założę. I te zawsze przekazuję na zbiórkę odzieży. Ostatnio zdecydowałam się na Pomaganie przez ubranie, ponieważ miałam możliwość wspomóc jeszcze wybraną fundację.

Leave a Reply

Your email address will not be published.