Skąd się biorą trendy?

trendy
Trendzoom.com

Najnowsze trendy w modzie ? To temat zawsze na czasie. Fast fashion osiągnęło w obecnych czasach apogeum. Ja już nie mówię o gorących krzesłach w najbardziej wpływowych domach mody, ale o tym, że nim zdążymy zakupić aktualną (?) modę, już jesteśmy bombardowane informacjami o nadchodzącej. Zawsze spóźnione, możemy się cieszyć zakupami przez miesiąc, gdyż później nadchodzą kolejne kolekcje. Oczywiście bardziej modne niż to, co mamy.
No to co, zbankrutować?

Nie, tak samo jak nie wybierać jedynie “klasyki”. Pisałam o tym, dlaczego. Pisałam też, jak wygląda idealnie skomponowana garderoba. Najważniejsze to wsłuchać się w siebie i wybierać tylko to, co czujesz, że jest zgodne z Tobą. Możesz w tym celu nakreślić moodboard swojego stylu.

Piszę tu o najnowszych trendach w modzie. Pokazuję je w wersji ekonomicznej, korzystając z oferty sieciówek i własnych pomysłów na modę DIY. Robię to z myślą o Tobie i o sobie – dziewczynach i kobietach, które chcą być modne, ale nie mogą poświęcić na to fortuny. Mam nadzieję jednak, że do moich propozycji (jak i do całego szumu z kolorowych magazynów) podchodzisz wybiórczo. Wtedy to ma sens.
Zresztą – trendy da się przewidzieć, i nosić zawsze, nawet bez lektury trend-raportów.

trendbook

trendbook by Peclers Paris

 

1. TRENDY FALUJĄ

Jeśli masz dobrą pamięć (albo dostęp do Internetu), bez problemu odkryjesz, że cały czas proponuje się nam te same hasła: paski, kratki, kwiatki, falbanki, siatki, wzory geometryczne, etniczne, egzotyczne, minimalizm, militaryzm, boho, barok, 60’s, 80’s …. Lista jest długa. Biorąc pod uwagę wszystkich projektantów, zawsze (!) mogłybyśmy znaleźć reprezentację dla każdego (!) możliwego trendu. Sęk w tym, że “na szczycie” ustala się trendy promowane, aż do ich wysycenia (obejrzałaś dokładnie film “Wrześniowy numer”?). Wiesz skąd wiem, co może być modne? Po prostu zastanawiam się, czego już długo nie widziałam w mediach …

Poza sezonowymi szałami nakręcanymi podążaniem za celebrytkami czy Instagramem (np. metaliczne tatuaże, wiązane baleriny), trendy “żyją” jako wiodące do 7 sezonów.

2. TRENDY SĄ SEZONOWE

Ok, zdarza się, że cekiny czy gotycka czerń proponowane są na lato, a pastelowe kwiaty na jesień-zimę, ale zarówno paleta kolorystyczna, stosowane materiały, styl i zdobienia zwykle dopasowane są swoim charakterem do pory roku. Miętowy płaszcz podczas jesieni wyglądałby dziwnie, ale militarny trencz, nawet jeśli nieobecny w mediach, prezentuje się na miejscu. Podziel swoją garderobę na sezonową i od razu okaże się, że ubierasz się modniej.

3. TRENDY SĄ POWIĄZANE

Widzisz mnóstwo lat 90 w aktualnej modzie? Jeśli tak, to prawdopodobnie pojawią się w modzie zniszczone jeansy, uniseks, męskie garnitury, chokery, kolczyki-koła, odkryte brzuchy, itd.. Lata 80-te? Cekiny, rockowa skóra, broszki i przypinki, bufy, tafta, lama i welur, golfy, poszerzone ramiona… .Tak jak napływ lat 70′ przyniósł nam jeans, frędzle, falbanki, kwiecistości i zamsz. Rada – ucz się historii mody.

4. TRENDY WYRAŻAJĄ ŚWIAT

Po ekonomicznym kryzysie w 2008, modę zdominowała stabilna “klasyka” lat 40 i 50.Fascynacja modą lat 20-tych w 2012-13 to modowe halo po “Wielkim Gatsby’m”, a obecna moda to doście do głosu dorosłych dzieci lat 90-tych i nowej estetyki w muzyce (np. Dua Lipa, Rihanna, Tove Lo, Charli XCX). Moda odpowiada na to, co kręci świat. Nadstaw ucho i słuchaj.

8 komentarzy
  1. Masz całkowitą racje w tym co piszesz! Pracuje w dziale projektowym i jest dokładnie tak. Kolory odpowiadają porom roku, a trendy w kółko się powtarzają.Tylko jakieś pojedyncze trendy, elementy, szczegóły są nowe. Ale taki już świat mody 🙂
    Bardzo fajny artykuł!

  2. No właśnie ja też piszę z perspektywy doświadczenia jako stylistka. I tylko zawsze dziwi mnie fakt, że co sezon pokazuje się kwiatki, ale nie pisze się, jak ewoluuje fason, na którym te kwiatki "rosną", a przecież dopiero fasony najmocniej zmieniają się z sezonu na sezon.
    Dzięki 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.