Jak spakować się na wakacje?

wakacje pakowanie moda
|Elle PL 11’12|

O wakacyjnym pakowaniu rzeczowo i bardzo praktycznie. Bo nie ma nic bardziej męczącego na wyjeździe niż źle zapakowana i przeładowana walizka. Jak spakować się na wakacje? Wbrew pozorom dobre pakowanie się na wyjazd nie jest banalne.

1. GDZIE JEDZIESZ I JAKI JEST PLAN WYJAZDU?

Zanim popłyniesz w fantazje o pięknych stylówkach na Insta, oto kubeł zimnej wody. Wakacyjna walizka ma przede wszystkim odpowiadać potrzebom wyjazdu! Co oznacza, że uwzględnić trzeba:

– Na ile dni wyjeżdżasz?
Zwiększona liczba dni, wiadomo, zwiększa ilość ubrań. Na wyjazdy powyżej 7 dni zwykle i tak pakuję się jak na te tygodniowe, jedynie uwzględniając konieczność (zwykle ręcznego) prania.
Każdy ma swoje wymagania, ale ja na wyjazd 7-dniowy lub dłuższy pakuję:
– 5 topów (bluzek) dobranych do przewidywanej pogody oraz 2-3 rzeczy w razie jej zmiany
– 3-5 „dołów” (np. 3x długie spodnie, 2x szorty)
– 2 cienkie sweterki/narzutki,
– żakiet/grubszy sweter,
– uniwersalna sukienka/elegancka spódniczka midi,
– płaskie obuwie 3x pary (w tym coś na elegancko do sukienki),
-odpowiednia ilość bielizny.
(oraz: strój kąpielowy, ręcznik, klapki, kosmetyki – możliwe minimum, produkty higieniczne, podręczna apteczka)

– Czy i jak często planujesz prać swoje ubrania?
Im częściej pierzesz, tym lżejszy/mniejszy bagaż. Proste.
Przeżyłam już 10-dniowy surwiwalowy wyjazd z noclegami pod plandeką o 4 bluzkach, zawsze mając coś do wyboru – ale tylko dlatego, że najdalej co 2 dni robiliśmy ręczne pranie, susząc rzeczy (w skrajnych sytuacjach) na tylnych siedzeniach samochodu (biorąc pod uwagę, że za dnia było ok. 30st., schły szybko :D). Dodam, że są osoby, które wyśmiałyby mnie za umieszczanie w tej wypowiedzi słowa „surwiwalowy”, ale myślę, że wszystkie strojnisie mnie zrozumieją ;).

-Jaka będzie przewidywalna temperatura dzienna?
Te wyżej wspomniane 5 topów dobranych do pogody … będzie chłodnawo (długi rękaw) czy bardzo gorąco (letnie topy)? A może pogoda będzie „w kratkę”? Nawet jeśli jedziesz w upały, zapakuj 1-2 zestawy na chłodną aurę. Nawet jeśli nie ma być gorąco, zmieść w walizie choćby szorty i jeden t-shirt.

– Jaka będzie przewidywalna temperatura nocna?
Weź pod uwagę, że są rejony, gdzie w dzień jest nieznośny upał, natomiast nocą temperatura drastycznie spada. Sprawdź, czy nocą nie będzie przydatny gruby sweter. Nawet jeśli jedziesz w najgorętsze rejony, zabierz przynajmniej jedną wygodną bluzkę z długim rękawem.

– Czy miejsce pobytu nakłada na Ciebie pewne zobowiązania co do stroju?
Mam tu na myśli przede wszystkim okrywanie ciała w miejscach kultu. Zwiedzić Rzym w mini albo w szortach może być niekiedy kłopotliwe.

– Co będziesz robić w czasie urlopu?
Szpilki na wyjeździe spędzonym w górach mają mało racji bytu (chyba że planujesz „wieczór z niespodzianką” w leśnej chatce), za to przydadzą się buty z grubą i fakturową podeszwą oraz praktyczne, wytrzymałe ubrania, które łatwo ubierzesz „na cebulkę” i których nie będzie żal, jeśli się zniszczą.
Jeśli jedziesz na np. Santorini, plażować się i zwiedzać, niezbędne będą lekkie, wygodne sandałki, ubrania letnio-miejskie, komfortowe.
W Wiedniu z kolei przydadzą się eleganckie buty i coś szykownego, zwłaszcza jeśli idziecie np. do restauracji czy muzeum (nie wiem jak Ty, ale dla mnie tryb „wakacje” nie uposaża do sandałów ze skarpetkami w takich miejscach). Zresztą zawsze miej coś awaryjnego „na wyjście” – łatwą w transporcie uniwersalną sukienkę bądź elegancką spódniczkę. Co to za przyjemność z kolacji w pięknej restauracji, gdy siedzicie w wyszuranych za dnia krótkich spodenkach i zmęczonych częstymi praniami t-shirtach? Dajmy takim chwilom szlif bycia magicznymi.

wakacje wyjazd plan

 

2. WYBÓR UBRAŃ

I tu się dopiero zaczynają schody… Jeśli prześledziłaś powyższe pytania, polecam na kartce spisać, co zabrać ze sobą musisz. Najlepiej otwórz szafę i wyjmij te rzeczy jako pierwsze.

Ponadto zakładam, że minimalizujemy Twój bagaż do sensownych granic (swój „ilościowy” skład walizki już Ci podawałam powyżej, ale sama określasz swoje potrzeby). Aby to się udało, do walizki trafią rzeczy realizujące założenia wyjazdu (pkt. 1), a jednocześnie możliwie wszechstronnie się ze sobą łączące.
Jeśli masz dobrze ułożoną szafę, prawdopodobnie spakujesz do walizki jej kapsułową część.

– czego nie ma sensu ze sobą zabierać?

Zanim zaczniesz się pakować, możesz odłożyć na bok to, co na pewno Ci się nie przyda albo będzie problematyczne, np.: ubrania ograniczające wygodę ruchów; wymagające specjalnego prania, prasowania, ostrożności, przemyślanej stylizacji; przeznaczone do zupełnie innych zadań.

– zacznij od bluzek
To mój sposób. Zawsze zaczynam od tego, co mam na górze garderoby, a następnie dobieram resztę. Pakowane swetry, spodnie, buty muszą mi pasować do maksymalnie wielu bluzek naraz. Ale też jeśli widzę, że wybrana bluzka z resztą rzeczy tworzy tylko jeden zestaw, staram się ją wymienić. Zasada wielu połączeń nie dotyczy tylko ubrań „na wyjście”, chociaż dobrze, by i one dały się „ograć” w kilku wariantach.

– szałowo jest na górze albo na dole
Biżuteria, paski i inne dodatki ważą, więc staraj się je ograniczyć. Żeby nie wyglądać nudno, postaw na ciekawy fason, zdobienie, wzory. Ponieważ jednak wyraziste rzeczy gorzej łączą się ze sobą, określ, czy wolisz przykuwać uwagę górą czy dołem stroju. Jeśli zdecydujesz, że rządzi góra – baw się wzorami na topach, a spodnie i spódniczki zapakuj gładkie. Bądź na odwrót.

3. LISTA STYLIZACJI

Wybierając ubrania, pewnie już układasz taką listę w swojej głowie. Spisanie jej to pomysł na weryfikację bagażu.
Wypisz wszystkie przychodzące Ci do głowy połączenia i określ, na jakie okoliczności będzie to odpowiedni zestaw. Dzięki temu wychwycisz ewentualne braki, ale też rzeczy nadprogramowe, które ostatecznie w bagażu będą jedynie zajmować miejsce. Zostaw rzeczy potrzebne, spakuj i ciesz się wakacjami 🙂

Zapisz

Zapisz

2 komentarze
  1. Zdecydowanie jeden z najbardziej rozbudowanych poradników jakie czytałem. Osobiście przygotowując rzeczy do spakowania mam tylko 2 kryteria: jeśli zmieszczę tą rzecz to ją zabieram oraz pierwszeństwo dla podstawowych przedmiotów. Niestety patrząc przez pryzmat waszego poradnika już wiem gdzie popełniam błąd 😉
    Choć dzięki mojej metodzie zakupiłem jedną z najlepszych walizek jakie miałem przyjemność mieć w życiu. Polecam każdemu sklep.puccini.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published.