Jak łączyć kolory? Łączenie kolorów na kilka sposobów + triki

łączenie kolorów
Aldo ss 2012

Jak łączyć kolory?
Jakie kolory do siebie pasują?
Łączenie kolorów wcale nie jest takie trudne. Nauczę Cię tworzyć najbardziej kreatywne zestawienia. Ale zacznijmy od podstaw, czyli minimum wiedzy nt. teorii koloru. Dzięki temu zrozumiesz, jak powstają kolory i zobaczysz nowe możliwości połączeń.


Atrybuty (cechy) kolorów

teoria koloru

Każdy kolor (widzialny przez człowieka) można opisać na trzech wymiarach:
– odcień: ciepły – chłodny
(ciepłe mają domieszkę pomarańczu/żółci, chłodne – niebieskiego)
– walor: jasny – ciemny/głęboki
(jasne kolory mają domieszkę bieli; głębokie – czerni)
– nasycenie: czysty – przygaszony/zszarzały
(skrótem: “ilość koloru w kolorze”)

te trzy wymiary zarysowują kulistą sferę, w której znajdziesz każdy wymyślony przez siebie kolor,
wyprowadzając go od barw podstawowych: czerwieni, żółci, zieleni, cyjanu, niebieskiego i magenty (wygogluj: CMYK i RGB)
Na powyższym obrazku od żółci wyprowadzono jej chłodny odcień (ma w sobie domieszkę niebieskiego). Im bliżej środka, tym kolor jest bardziej zszarzały; im wyżej – tym jaśniejszy, im niżej – tym ciemniejszy.

Każdy kolor ma w sobie komplet trzech cech (atrybutów):
Jeśli myślisz o limonkowym, to jest co: chłodna, jasna, czysta żółć.
Jeśli myślisz o ceglastej czerwieni, to jet to kolor: ciepły, ciemny, przygaszony.

Ale też cechy kolorów są w różnej mierze dla nich istotne.

kolory łączenie
     jasny                                     chłodny                              przygaszony

Wszystkie powyższe błękity są jasne, chłodne i przygaszone, ale dla każdego koloru, inny atrybut jest na pierwszym planie.


Jak łączyć kolory?

1. Harmonia tonalna

Brzmi zagadkowo, ale to banalnie proste. Najłatwiejszy sposób jak łączyć kolory. Wykorzystujesz tony pochodzące od jednej barwy –  czyli wzięte jakby z tego samego “plasterka” wykrojonego ze sfery kolorów.
Im bliższe sobie będą poszczególne tony, tym większe wrażenie “cieniowania”, gradientu. W praktyce ubierasz się np. w różne tony chłodnej czerwieni, ciepłej zieleni itd. Wracając do chłodnej żółci z początku wpisu, wygląda to np. tak:

jak łączyć kolory

Łatwo zauważyć, że od każdej barwy można wyprowadzić biele, szarości i czernie. To właśnie dlatego te trzy kolory tak dobrze łączą się ze wszystkim.
Jak znaleźć tony od poszczególnych odcieni? Pobaw się z Colorspire (zmieniaj pozycję na tęczowym pasku barw, a w lewym okienku zobaczysz tony uzyskane od danej barwy).

TIP DNIA: w stylizacji możesz wykorzystywać nieograniczoną ilość tonów jednego koloru.

Jeśli łączysz ze sobą kilka kolorów (np. niebieski, czerwony i żółty), wykorzystuj maksymalnie trzy kolory, natomiast znów – od każdego z obranych kolorów możesz wprowadzać do tej samej stylizacji po kilka tonów.

2. Harmonia atrybutów

Nawet jeśli kolory pochodzą od różnych barw podstawowych, to jeśli mają wspólne cechy, ładnie się ze sobą łączą. Znów, jeśli szukasz narzędzia, Colorspire bardzo Ci się spodoba – koło barw podpowiada pokrewne tony innych barw. Po lewej widzisz zestawienia z naszymi błękitami (nieco inne kolory pasują do poszczególnych błękitów), po prawej widzisz przykładową stylizację z kolorów opisanych jako ciepłe, przygaszone i ciemne.

zestawy kolorów     łączenie kolorów

 

3. Kontrastowy akcent

Połączenia kolorów podobnych są ładne, ale bardzo bezpieczne. Oprócz tego, że łączymy kolory podobne, świetnie wyglądają połączenia kontrastujące. Możesz wprowadzać jedynie kontrastowy akcent, albo połączyć ze sobą duże, kontrastujące powierzchnie.
Możemy zderzać: ciepłe z chłodnymi, jasne z ciemnymi, czyste z przygaszonymi. Tylko akcentowanie kolorów czystych z pomocą przygaszonych nie ma sensu, bo przygaszone prostu “zginą” w towarzystwie silnych barw. Akcent jest tylko dodatkiem i ożywia bezpieczną stylizację.

jakie kolory pasują do siebie

Tip dnia 2: Jeśli zestawiasz kilka kolorów (zwłaszcza kontrastujących ze sobą) poszukaj miksującego je razem elementu, jak wielokolorowa biżuteria czy ubranie w kolorowy wzór.

4. Zespajanie kolorów bardzo niedobranych

Połączenie ostrego, czystego granatu z ostrą żółcią wygląda dobrze, bo te kolory mają wspólne cechy (czy to pasuje danej osobie – to inna kwestia). Ale jak łączyć kolory, które mają różne cechy i nie pochodzą od tej samej barwy? Na przykład słodki, chłodny róż z ciemną, burą żółcią? Takie zestawienia to już wyższa szkoła jazdy, ale są do opanowania:).

jak łączyć kolory

kolory bazowe dodane w dużej powierzchni: biel, czerń, szarość, beż, granat, khaki – bardzo ładnie funkcjonują “pomiędzy” dwoma gryzącymi się kolorami (najsłabiej w tej roli wypada czerń, która zwykle jest za ostra). Tu mamy biały płaszczyk, który dodatkowo korzysta z serduszek na bluzce.

wprowadzenie koloru łączącego cechy niedobranych barw . Tu róż butów jest tonalnie powiązany z różem bluzki, ale swoją intensywnością jest zbliżony do żółci na spódnicy

wykorzystanie elementów przeplatających zestawiane kolory. Tu torebka wykorzystuje tony pochodne od żółci i różu (patrz: tip dnia 2)

charakter stylizacji. Retro klimat powyższej stylizacji daje wrażenie spójnej całości. Gdyby zamiast spódniczki pojawiły się dresowe spodnie, było by znacznie trudniej.

Jakie są Twoje ulubione połączenia kolorystyczne?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

6 komentarzy
  1. Bardzo przydatny post, ja nigdy sama nie kombinowałam z kolorami. Jedynie jak coś podpatrzyłam u innych a i bywało tak,że u siebie niekoniecznie mi się podobało.

Leave a Reply

Your email address will not be published.