Najlepsze filmy o modzie, które musisz znać (DOKUMENTALNE)

Filmy o modzie to kopalnia wiedzy i inspiracji! Marzysz o pracy w branży mody albo jedynie się nią interesujesz? Bez znajomości tych 5 filmów ani rusz! Plus znalazłam prawie wszystkie on-line 😉

WRZEŚNIOWY NUMER – >tutaj<  (polski lektor)

filmy o modzie dokumentalne

Miał obalić wizerunek naczelnej wykreowany przez “Diabeł ubiera się u Prady”. Bez zwątpienia, na pewno go ocieplił, choć może nie tak, jakby życzyła sobie tego Anna Wintour ;). Podręcznik o branży w formie błyskotliwego, dowcipnego, dociekliwego dokumentu. Doskonale pokazane zderzenie bezwzględnych mechanizmów biznesowych z bajecznym światem pełnym piękna, kreatywności i artystycznej wrażliwości. Nie wiem, ile razy już oglądałam. Minimum 4 razy w roku.

 

IN VOGUE – THE EDITOR’S EYE – >tutaj< (angielski łatwy)

filmy o modzie pl

Powstał na 120-lecie amerykańskiej edycji, oparty o wspomnienia redaktorek. Podgląd do historii najbardziej przełomowych momentów magazynu, najsłynniejszych okładek i zdjęć, które inspirują do tej pory (środkowe zdjęcie z plakatu nie przypomina Ci czasem zdjęcia Lany Del Rey ?)

 

DIANA VREELAND – THE EYE HAS TO TRAVEL

diana_vreeland_the_eye_has_to_travel_ver2

Nawet jeśli jesteś noga z angielskiego warto obejrzeć – dla inspirujących zdjęć i historii mody, którą tworzyła jedna z najważniejszych redaktorek mody w historii. Postać – ikona. Jeśli znasz angielski – jest to kopalnia inspirujących spostrzeżeń i poglądów głównej bohaterki. O branży, modzie i nie tylko.

 

THE SECRET LIFE OF HAUTE COUTURE – >tutaj< (british english)

moda blog filmy

Może widziałaś już backstage z powstawania ubrań haute couture. Ten film daje więcej. Dziennikarka, mimo trudności, zaprzyjaźnia się z klientkami noszącymi modę wysoką. Dokument pokazuje proces twórczy od projektu po gotową kreację oraz mechanizmy sprzedaży od pokazu włącznie – zdradzając przy tym ceny takich cacek. Podgląd prywatnych kolekcji to już wisienka na modowym torcie.

 

SZAFA POLSKA 1945-89 – >tutaj<

01fcd9b563c678617c861e92f2b8.1000

Filmy o modzie polskiej to rzadkość. Powyższy to niezwykle ciekawa historia mody w Polsce w okresie PRL. Czasy, gdy niczego nie było, a kreatywność była podstawą wszystkiego. A gdy jeszcze dodać do tego polityczny wydźwięk i kontekst istnienia mody … ? “Szafa polska 1945-89” to świetnie dopracowany, wnikliwy dokument, w którym materiały archiwalne przeplatają się ze wspomnieniami ludzi mody tamtych czasów. Oprócz bogatego źródła informacji, dostajemy dawkę dobrego humoru dzięki barwnym postaciom. Wszystko, co zobaczyłam i przeczytałam odnośnie mody PRL wydaje mi się wtórne do tego dokumentu.

2 komentarze
  1. Dziękuję za te wspaniałe filmowe podpowiedzi 🙂 Ten kij ma 2 końce, bo dzięki nim
    mam szanse wrócić na rowerek stacjonarny, który praktykowałam tylko do dobrych filmów, więc ostatnio trochę z braku czasu na takowe, odpuściłam.
    Połączę wiec przyjemne z pożytecznym, i będę Ci zawdzięczać oprócz wiedzy, lepszą formę 🙂
    Pozdrawiam serdecznie, Ola

Leave a Reply

Your email address will not be published.