Książki o modzie, które poprawią Ci nastrój

Choć trafniej byłoby zatytułować wpis “książki o ludziach mody”, to ich biograficzny charakter nie przeszkadza w czerpaniu z nich “modowej” wiedzy i inspiracji. Te książki o modzie będą też świetnym uzupełnieniem rozgrzewającego wieczoru z kocykiem i kubkiem cynamonowo-imbirowej herbaty. Zwłaszcza gdy nastrój nie dopisuje – z pewnością go poprawią.

– ZOBACZ TEŻ: 5 książek o modzie, które warto przeczytać (i mieć) –

 

To nie są moje wielbłądy – Aleksandra Boćkowska

Książka o modzie PRL, która przedstawia nie tyle samą modę, co realia, w których ta moda powstawała. A były to realia komunistyczne, gdzie gospodarcze braki oraz ideologiczne odcinanie się od Zachodu, zwalczanie wszelkich oznak indywidualizmu, ścierały się z silną potrzebą oryginalności i podążania za światową modą. Sytuacja trudna i niekiedy tak absurdalna, że balansuje między horrorem a komedią.

Pisana w oparciu o wspomnienia osób powiązanych z ówczesną modą, książka przywołuje najważniejsze postaci tego okresu – także te, które mimo swoich zasług, zdały się popaść w zapomnienie.

Pięknie ilustrowana, pełna anegdot, barwnych wspomnień i humoru lektura.

 książki o modzie wielbłądy

.

książki o modzie szefowa

#Szefowa – Sophia Amoruso

Chociaż przedstawia historię założycielki kultowego sklepu internetowego z ubraniami (Nasty Gal ), jest to bardziej książka motywacyjna, aniżeli pozycja z półki “książki o modzie”.

Biografia Amoruso to rozgrzewająca historia “od pucybuta do milionera”, przy czym pucybut jest tu wyjątkowo niesforny, buntowniczy i (w powszechnym mniemaniu) bez perspektyw.
Przeważyły: pasja do mody, pieczołowitość, zaangażowanie i ciężka praca. Nie brakuje tu jednak błędów i upadków, a bohaterka jest w pełni szczera ze swoim czytelnikiem.

Po tę pozycję warto sięgnąć zwłaszcza, gdy jesienna chandra odebrała Ci resztki zapału, energii i wiary we własne marzenia. Lektura wielokrotnie daje porządnego motywacyjnego “kopa”, zaś wyniesione lekcje pozostają aktualne i uniwersalne.

.

Love x Style x Life – Garance Doré

Wizualnie satysfakcjonująca od samej okładki (czego innego można by spodziewać się po biografii wziętej ilustratorki?), “Love x Style x Life” jest opowieścią o życiu, dojrzewaniu, relacjach i poznawaniu siebie, czego efektem jest odkrywanie swojego stylu.

Cytując Michała Zaczyńskiego: “Tę książkę czyta się tak, jakby zaprosiło się koleżankę do kuchni, polało jej wina i pozwoliło powspominać, poplotkować, trochę powygłupiać się, a trochę pomądrzyć. Ale z wdziękiem i zabawnie.”

Żałuję tylko, że ja nie potrafię pisać tak pięknie i lekko jak Michał czy Garance…

książki o modzie love style life

.

książki o modzie lagerfeld

Świat według Karla – Karl Lagerfeld

Karl Lagerfeld już dawno ugruntował swoją pozycję geniusza mody: odnoszącego sukcesy projektanta kilku marek, fotografa, ilustratora. Postać-ikona i żywa legenda, której dopracowany, ekstrawagancki i charakterystyczny wizerunek jest marką samą w sobie.

Niesamowicie inteligentny i elokwentny, Karl słynie ze swoich niezwykle celnych, nieskrępowanych i błyskotliwych przemyśleń, które – ku chwale autora – doczekały się tytułu “karlizmów”.

Niniejsza pozycja to zbiór cytatów pochodzących z wywiadów i luźnych wypowiedzi Karla. Autor opowiada w nich o świecie, modzie, stylu, Chanel no i oczywiście – o sobie. I choć Karla ciekawi “tylko to, co sam ma do powiedzenia”, ciężko szukać osoby o porównywalnym dystansie wobec siebie.

.

Grace. A memoir – Grace Coddington

Na koniec pozycja anglojęzyczna (nie bójcie się, język autorki jest niezwykle przyjazny), jeszcze nie przetłumaczona na język polski.

Grace dała się poznać szerszej publiczności za sprawą dokumentu “Wrześniowy numer”. Najważniejsza stylistka amerykańskiego Vogue’a zawsze stroniła od rozgłosu, ale zachęcona ogromną popularnością, zdecydowała się wydać swoją autobiografię.

Historia Grace to jednocześnie dokumentacja swingującego Londynu z lat 60-tych i dynamicznych przemian następnych dekad; historia kształtowania się współczesnych magazynów mody i mnóstwo smaczków “zza kulis” świata pełnego blichtru i imprez. To także burzliwa historia kobiety, którą poznajemy jako nastolatkę dopiero odkrywającą swoją seksualność i szeroki świat. Całej opowieści nie brakuje poczucia humoru. Przeminięcie swojej młodości Grace datuje na moment gdy… Helmut Newton (nieustannie nagabujący ją na nagą sesję) w końcu oświadcza, że już nie chce zrobić jej zdjęć.

książki o modzie Grace

.
Czy znasz którąś z powyższych pozycji? A może znasz inne książki o modzie, które dodałabyś do tej listy?

 

Zapisz

Zapisz

6 komentarzy
  1. Oj Ty! <3 Przypomniałaś mi teraz, ze mam ogarnąć tą SZEFOWĄ natychmiast! Brakuje mnie … dziękuję 🙂 I idę to wino dziabnąć z mężem, bo coś się do niego przekonuję 🙂
    Pozdrawiam serdecznie, Ola

Leave a Reply

Your email address will not be published.