STYLE GUIDE: Jak dobrać biżuterię do sukienki?

jak dobrać biżuterię do sukienki

Jaka biżuteria pasuje do sukienki koronkowej, a jaka do welurowej? Założyć naszyjnik, a może kolczyki? Jak dobrać naszyjnik do kształtu dekoltu? Przygotowałam przewodnik jak dobrać biżuterię do sukienki.

Dzisiejszy wpis będzie doskonałym uzupełnieniem wpisu z przeglądem sukienek wieczorowych z ostatniej notki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w temacie doboru biżuterii, zapraszam Cię jeszcze do innego mojego wpisu.

Jak dobrać biżuterię do sukienki : materiały

Oprócz kroju, warto wziąć pod uwagę, z jakiego materiału wykonana jest sukienka. Zupełnie inne ozdoby pasują do gładkich tkanin, weluru, cekinów czy żakardu. Im bardziej dekoracyjny materiał, tym trudniej o dobór biżuterii.

 • koronka:
  sukienka koronkowa często nie potrzebuje biżuterii. Możesz spróbować dodatku dużych, ażurowych, “żyrandolowych” kolczyków lub okazałego pierścionka koktajlowego. W grę wchodzą tylko zdecydowane formy, które będą widoczne przy wyrazistej koronce.
 • welur:
  welurowe kreacje polubią się z najdelikatniejszą biżuterią z metalu lub biżuterią szczególnie masywną, bogato zdobioną dużymi kamieniami: noś ciężkie bransolety, widowiskowe kolczyki i kolie xxl
 • żakard:
  żakardowe tkaniny są bardzo strojne, stąd ciężko tu o dodatek biżuterii. Jeśli sukienka ma spory dekolt, warto wypróbować choker z aksamitki lub biżuterię wykonaną z metalu, o dużych, płaskich elementach – zwłaszcza jeśli tkanina ma metalizowane wykończenie
 • cekiny:
  cekinowe sukienki nie lubią konkurencji. Z biżuterii można wypróbować wielkie kolczyki-koła z drutu, bransoletkę z pojedynczego łańcuszka lub podobne, oszczędne formy.

Im  bardziej ozdobna kreacja (bogaty materiał; wymyślny krój pełen rozcięć, szwów i falban), tym z większą rezerwą traktuj biżuterię. Pamiętaj, że czasami mniej znaczy więcej.

Jak dobrać naszyjnik do dekoltu sukienki?

Ogólne zasady doboru przedstawiłam na poniższej infografice (śmiało można ją udostępniać). Nie mniej, na to pytanie nie da się dać odpowiedzi w 100% pewnej, gdyż o efekcie końcowym mogą decydować niuanse w urodzie osoby, kroju sukni, oraz projekcie samej biżuterii.

Chyba najbardziej uniwersalnym typem naszyjnika jest klasyczna kolia. Ten typ naszyjnika pasuje do większości kreacji, a także dla większości kobiet (uwaga: wersja zapinana ciasno wokół szyi pogrubia ją i skraca!). Co do jej zestawienia z okrągłym dekoltem, dostała “niepewną” kropkę, ponieważ wszystko zależy od tego, jak konkretny model układa się na konkretnym dekolcie.

 

jak dobrać naszyjnik do dekoltu

Lubisz dodatek biżuterii do wieczorowej kreacji?

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

7 komentarzy

Leave a Reply

Your email address will not be published.