Inspiracje modowe – co to, po co, gdzie i jak szukać najlepszych

Inspiracje modowe – pewnie nie raz już o nich słyszałaś. Czy warto je zbierać? Gdzie i jak ich szukać? Jak z nich korzystać? Wszystko w tym wpisie :).

inspiracje modowe
pic. Pinterest

Dużo słyszy się i czyta o inspiracjach modowych. W kontekście źródeł, oprócz blogów modowych, wymienia się jednym tchem serwisy takie jak Pinterest, Polyvore i pokrewne: Zszywka, Stylowi, Stylistki.pl. Często podkreśla się ważność zbierania inspiracji, jako podstawę do budowania własnego stylu.

Czym właściwie są inspiracje modowe?

Inspiracje modowe to nie tylko zdjęcia stylizacji. Za inspirację modową może służyć wszystko, co oddziałuje na Twoje zmysły, inspirując Cię w zakresie ubioru. Oprócz ilustracji i zdjęć przedstawiających ubrania, może to być teledysk czy film (znów – stroje, ale też ze względu na klimat obrazu), ale i sama muzyka. (Gdy przygotowuję stylizacje do edytorialu, niemal zawsze najpierw szykuję sobie odpowiednią playlistę, tworzącą klimat w tle sesji).
Inspiracją modową może być konkretna postać (realna lub fikcyjna), subkultura, dzieło sztuki, architektura czy element przyrody (np. kwiaty).

Po co zbierać inspiracje modowe i jak z nich korzystać?

W moim przypadku robię to przede wszystkim na potrzeby sesji zdjęciowych, ale Ty możesz to robić, by odkryć i rozwijać własny styl poprzez tworzenie moodboardu.

Inspiracjami możesz posługiwać się czysto intuicyjnie. Pasuje Ci to do Ciebie i już. Natomiast najlepsze efekty uzyskasz, gdy będziesz drążyć, co dokładnie przemawia do Ciebie w danej inspiracji.Odpowiesz sobie na pytanie:

Dlaczego to zdjęcie Cię inspiruje?

Ma w sobie delikatność czy siłę, subtelność czy zmysłowość, prostotę czy tajemniczość, ciepło czy chłód, luz czy elegancję, nowoczesność czy retro, miękkość czy geometryczność (itp., itd.)? Może kluczem są kolory, wzory lub ich zestawienia? Konstrukcja ubioru czy użyte materiały? A może podoba Ci się sposób noszenia, zaskakujące zestawienie, albo “sposób bycia” osoby ze zdjęcia, jej charakter?

Zwłaszcza na początku dobrnięcie do faktycznych powodów wyboru danej inspiracji może być trudne, ale bogatsza o tę wiedzę, będziesz mogła skuteczniej budować swój styl, nie tylko poprzez kopiowanie stylizacji zapisanych z Internetu.

Gdzie szukać inspiracji modowych?

Prawdziwą kopalnią jest oczywiście Internet – oprócz wspomnianych blogów i serwisów wymienionych na początku wpisu, pomocne będą wujek Google, tumbrl, YouTube czy Instagram, galerie street style około fashion weeków. Szukając inspiracji, zwracaj uwagę na ich opisy – często będą zawierać hasła, za pomocą których dotrzesz do podobnych obrazów. Pod tym kontem rewelacyjny jest Pinterest, bo nie tylko dba o spójność wyników, uczy się Twoich preferencji, ale jeszcze podpowiada dodatkowe hasła kluczowe.

Zaawansowanych, którzy pewnie czują się w rozpracowywaniu modowych inspiracji, odsyłam do edytoriali mody w magazynach (także on-line, zwłaszcza iMute, Institute, Jute) oraz do pokazów mody (ogromną ich ilość znajdziesz na NowFashion.com). A jeśli masz swoją ulubioną markę projektancką, sprawdź mój cykl “Dziewczyna… (domu mody)”. Do tej pory w jego ramach pokazały się opracowania stylów domów mody takich jak: Dolce&Gabbana, Gucci, Chanel, Prada, czy Moschino.

Zapisz

3 komentarze

Leave a Reply

Your email address will not be published.