Organizacja biżuterii – najlepsze inspiracje, porady i triki

organizacja biżuterii
pics from Pinterest

Organizacja biżuterii to frajda i wyzwanie – jak przechowywać ją w stylowy, ale i praktyczny sposób? Zebrałam najlepsze inspiracje oraz kilka kluczowych porad jak zrobić to dobrze :).

.

Wszystko ma swoje (własne) miejsce

Unikaj odkładania kilku przedmiotów do tej samej przegródki czy wieszania kilku naszyjników na jednym haczyku. Plątanie się biżuterii nie tylko utrudnia do niej sprawny dostęp, ale też stwarza ryzyko jej zniszczenia – rozerwania czy porysowania. Organizacja biżuterii powinna uwzględniać osobną przestrzeń dla przedmiotów. Najdelikatniejszą biżuterię dobrze owijać kawałeczkiem szmatki przed umieszczeniem w kasetce. Zbyt duże powierzchnie podziel DIY przegródkami z kartonu lub uniwersalnymi przegródkami z plastiku do samodzielnego przycięcia (przykładowe).

.

W ramce

przechowywanie biżuterii organizacja
pics: Pinterest

Efektowną ramę można wykorzystać i zaaranżować na kilka sposobów – rozpinając na niej siatkę czy pasmanterię, montując haczki i wkręty. Można ją powiesić na ścianie albo ustawić na biurku. Albo położyć poziomo i wypełnić suknem jak tacę. Można też wykorzystać kilka różnych ramek i różnych dodatków do powieszenia biżuterii, tworząc w ten sposób biżuteryjną mini-galerię.

.

Chroń przed światłem i wilgocią

Wizja biżuterii pięknie wyeksponowanej na biurku kusi mocno, jednak zanim zdecydujesz się na taką formę przechowywania, zastanów się, czy będzie to dobre dla samej biżuterii. Użyte do jej wykonania surowce niekoniecznie dobrze znoszą ekspozycję na promienie słońca, kurz i wilgoć unoszącą się w powietrzu. Drewno, szkło, plastik i ceramika będą bardziej odporne, ale elementy metalowe (srebrne i “sztuczne”) mogą matowieć, czernieć, zmieniać kolor, czy odpryskiwać, reagując z wilgocią lub utleniając się. Organizacja biżuterii powinna uwzględniać prawidłowe warunki jej przechowywania.

.

Na wieszaku

organizacja biżuterii inspiracje
pics : Pinterest

Przechowywanie biżuterii w szafie to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, bezpieczne dla większości biżuterii. Możesz zamontować haczyki na bocznej ścianie szafy, na jej drzwiach albo… przystosować wieszak na jej potrzeby. Do wyboru są gotowce z Allegro i własne dzieła. Na same naszyjniki wystarczy zamontować odpowiednie wkręty w drewnianym wieszaku. Całość biżuterii przechowa specjalny wieszak uszyty na bazie kanwy do haftowania, zaprojektowany wedle Twoich potrzeb.

.

Jak wykonać wieszak z kanwy na biżuterię pokażę w następnym wpisie.
Dołącz do newslettera i nie przegap następnych wpisów —>

.

Przyłóż wagę do ciężaru

Nie każda biżuteria może zostać powieszona. Co do zasady – ciężka, masywna biżuteria powinna odpoczywać w pozycji leżącej, gdyż może się obrywać pod własnym ciężarem – dotyczy to głównie naszyjników z ciężkich korali montowanych, nawlekanych na żyłce oraz ciężkich wisiorów na delikatnych łańcuszkach. Zwłaszcza gdy masa łańcuszka jest mniejsza od masy zawieszki, będzie on narażony na zerwanie. Możliwość zawieszenia biżuterii znacznie upraszcza jej użytkowanie (ciężko o jej zaplączenie się), ale wieszaj…. z głową ;).

.

Kreatywnie i pięknie

organizacja biżuterii

Obok gotowych stojaków na biżuterię, warto zwrócić uwagę na kreatywne pomysły DIY. Za wspaniały stojak na bransoletki posłuży butelka po winie o długiej szyjce (w podobny sposób można wykorzystać efektowny flakon/wazon), czy przemalowana gałązka udająca drzewko. A jak już jesteśmy przy gałęziach, z nich również można utworzyć malarską galerię, na której zawiśnie biżuteria.

.

Jak przechowujesz swoją biżuterię?

.

Zapisz

6 komentarzy
  1. Dla mnie bardzo ważny post, bo nie pokażę Ci jak teraz wygląda to moje cudne biurko
    ze zdjęć :)))) Buziaki!! Albo pokażę …. pomyślę 😉

      1. Ale włąśnie to temat, któy muszę ogarnąć, więc trafiłaś tematem w sedno Justynko 🙂 A Tess nie chichocz mi tu bo przez Was obie to mam całkiem świetne stylówy z długą futrzaną kamizelką i białym futerkiem!!! :)))

  2. U mnie organizacja biżuterii to wciąż niewygodny temat, muszę się w końcu zabrać za porządki 🙂 Te złote gałązki, wyglądają tak fantastycznie, że chyba zdecyduję się na coś podobnego, ale ze srebrem w roli głównej 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.