Wieszak – organizer na biżuterię DIY. Idealne przechowywanie biżuterii

wieszak na biżuterię

Wieszak na biżuterię to sprawdzony sposób na przechowywanie biżuterii. Mój ma już ponad 7 lat, a dziś pokazuję krok po kroku, jak łatwo uszyjesz własny. To banalnie proste i nie wymaga ani umiejętności krawieckich, ani maszyny do szycia.

Potrzebujesz:

  • wytrzymały wieszak ze sztywną poprzeczką (“garniturowy” jest optymalny)
  • kanwy do haftowania 50 x 150 cm (dostaniesz w pasmanterii)
  • ok. 2m tasiemki o szerokości 2-3cm
  • ok. 2m tasiemki 0,6 cm
  • opakowanie haftek XXL
  • gumkę
  • szpilki, igłę i nici (lub maszynę od szycia)

wieszak na biżuterię DIY
1. Złóż kanwę na pół i odetnij pas o szerokości poprzeczki wieszaka (u mnie 34 cm). Z pozostałości odetnij pojedynczy kawałek o długości równej szerokości odciętego pasa – posłuży za kieszeń. Reszta kanwy, złożona wzdłuż na pół w wąski pasek, posłuży za stabilizację konstrukcji (i jednocześnie za świetne miejsce na kolczyki).

organizer na biżuterię DIY

2. Zszyj wzdłuż wspomniany pasek i przewlecz go przez środek tak, by szew znalazł się w środku. Pomocna będzie agrafka. Ułóż szew jako jedną z krawędzi i zaprasuj całość gorącym żelazkiem.

organizacja biżuterii DIY

3. Główną część kanwy przewieś złożoną przez wieszak. Brzegi zszyj i obszyj wzdłuż tasiemką (jest to najwredniejsza część całej robocizny). Dół możesz zostawić z oryginalnym wykończeniem kanwy.

wieszak na biżuterię DIY

4. Przygotuj kieszeń. Górną krawędź obszyj tasiemką, boki podwiń po 1cm i przeszyj. Następnie od dołu zrób symetryczne zakładki, dzięki którym kieszeń nabierze głębokości. Jeśli tego nie zrobisz, wypychanie kieszeni powodować będzie irytujące “zawijanie się” do środka całej konstrukcji. Kieszeń (odwróconą do góry nogami i na lewą stronę) upnij przy dolnej krawędzi wieszaka. Przyszyj przypięty odcinek. Następnie odwiń kieszeń do góry, przypnij i przyszyj boki.

wieszak na biżuterię DIY

5. Wracamy do paska szytego na początku pracy. Zamocuj go u dołu kanwy, a następnie poprowadź do góry, ustalając długość. Pasek powinien być na tyle długi, by ograniczał kieszeń przed “wywalaniem się” do przodu, ale jednocześnie dawał do kieszeni swobodny dostęp i nie powodował zawijania się kanwy. Pasek mocujesz na górze nadziewając go na ucho wieszaka. Aby sobie pomóc, w odpowiednim miejscu “wywierć” dziurę ołówkiem. Kanwa ma luźny splot, więc ołówek wejdzie bez problemu. Ważne by nie uszkodzić nitek, bo ich prucie się będzie kłopotliwe.

wieszak na biżuterię DIY

6. Wykończenia. Warto pasek z kanwy zszyć z jego końcem, okrążając wieszak (by ciężar nie koncentrował się wyłącznie na przedziurawionym środku) oraz zszyć go z kieszenią. Następnie przygotuj gadżety do umieszczenia błyskotek. Wieszak na biżuterię oferuje dużo możliwości! Wielkie haftki doskonale sprawdzą się na naszyjniki i paski, bransoletki i pierścionki zmieszczą się w kieszeni lub zawisną, przywiązane cienkimi wstążeczkami (ok. 20 cm długości; końce wstążeczek stop nad ogniem, by się nie pruły). Kawałki gumki idealnie nadają się do powieszenia okularów (końce również stop jak u wstążek), a kolczyki możesz po prostu wbić w kanwę. Swoją drogą, “szyja” wieszaka również świetnie nada się na biżuterię – np. ciężką kolię.

wieszak organizer na biżuterię DIY

Wieszak na biżuterię gotowy. Powyżej efekt końcowy z zastosowaniem. Jak Ci się podoba?

Chętnie poznam Twoje pomysły na rozwinięcie tego projektu 🙂

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.