Moda przemija, a styl? Styl starzeje się bez trendów

moda przemija styl pozostaje coco chanel
© 2013 Soo Kim / sookimstudio.com

Słynny cytat Coco Chanel pewnie słyszałaś już milion razy – “moda przemija, styl pozostaje”. Tylko czy styl pozbawiony trendów i zmian ma jeszcze sens?

Rewolucja – ewolucja

Chociaż Coco Chanel utożsamiamy z klasyczną elegancją i ponadczasowością, warto pamiętać, że na swoje czasy była prawdziwą rewolucjonistką: formalne tkaniny i przytłaczającą ilość zdobień zastąpiła miękkimi dzianinami w prostych fasonach a’la panienka. Czerń, synonim żałoby, uczyniła synonimem elegancji. Spopularyzowała sztuczną biżuterię i sznury korali (pereł). Śmiało sięgała po elementy z męskiej garderoby. A gdy już wykreowała swój rozpoznawalny styl, systematycznie dopracowywała swoje pomysły – tak było na przykład z pudełkowym żakietem z charakterystycznego tweedu. Od prostego sweterka, Chanel doszła do uniwersalnego żakietu, którego układanie się na ciele poprawiał łańcuszek przyszyty od wewnętrznej strony.

Chanel nieprzerwanie doskonaliła swoje pomysły, sięgając przy tym po nowatorskie rozwiązania i zawsze patrząc w przód. Prostota zapewniła jej nieśmiertelny i jednocześnie nowoczesny styl. Chociaż operowanie niezmienną “klasyką” czyni z Chanel markę konserwatywną i “zastygłą”, to już wizjonerstwo i dopasowanie się do obecnych tendencji pod kątem detalu i stylizacji, stawiają ją wśród zawsze aktualnych, trendotwórczych i nowatorskich marek. To dlatego kolejne modele torebek z podwójnym C biją kolejne rekordy sprzedaży, nie mówiąc o kopiach i “inspiracjach” oryginałem.

– przeczytaj również: Dziewczyna Chanel –

‘Stylowy’ nie znaczy ‘niezmienny’

Wiesz, co najbardziej postarza? Stara zawartość szafy. To prawda! O ile prawdziwe vintage perełki każdemu dodadzą uroku, to już chodzenie w tych samych ciuchach non stop od kilku-kilkunastu lat powoduje “zasuszenie” w wyglądzie atrakcyjne jak kilkuletni bukiet kwiatów.

Ty się zmieniasz, świat się zmienia i tak samo powinien zmieniać się Twój styl. Jeśli jego podstawą są jeansy i biała koszula, to na przestrzeni lat zmienią się noszone fasony i dobierane dodatki – zgodnie z aktualną modą czy Twoim ciałem.

Trendy i styl – jak to połączyć?

Przede wszystkim patrz na trendy jak na inspirację, którą możesz podchwycić lub zignorować.
Kluczem jesteś Ty – Twoja osobowość: cechy, pasje, wartości. Nazwij je i wypunktuj. Twój styl jest ich echem i wyraża to, co dla Ciebie ważne, co – na chwilę obecną – chcesz o sobie powiedzieć innym.

Jesteś ….
dynamiczna / spokojna / radosna / refleksyjna / nowoczesna / cicha / chłodna / wyrazista / tomboy / stonowana / ekscentryczna / praktyczna / kobieca / aktywna / przyjacielska / ambitna / rodzinna / modna / tajemnicza / silna / ciepła / kompetentna / naturalna / subtelna / przebojowa / prosta / towarzyska / zaradna / alternatywna / zmysłowa / wielozadaniowa / dziewczęca / mocna / skryta / niepokorna / otwarta / ekspresyjna / konkretna /

* niepotrzebne skreślić, w razie potrzeby dopisać

– przeczytaj również: Moodboard your style –

Wybieraj rzeczy, które “mówią” o Tobie to, co chcesz powiedzieć innym. Zestawiaj je w sposób, który najlepiej wyraża Ciebie – zakreślone powyżej cechy. Tak samo z trendów wybieraj te zgodne z Twoją naturą. Jeśli patrzysz na zdjęcie sylwetki z wybiegu i niemal przeglądasz się w nim jak w lustrze, to spróbuj przełożyć propozycję projektanta na zawartość swojej szafy. Tylko takie trendy mają większy sens :).

Bo widzisz …. Styl Chanel – a dokładniej wartości przez niego reprezentowane – pozostały niezmienne. Ale ubrania? To już inna bajka ;).

Zapisz

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.