Jak dobrać spodnie do sylwetki?

Spodnie zdominowały nasze szafy. Nic dziwnego: są wygodne, praktyczne i dają swobodę ruchu, a olbrzymia możliwość wyboru w stylach, kolorach i fasonach już dawno przerosła wybór w spódnicach. Spodnie przegrywają ze spódnicami tylko w jednym momencie – w czasie zakupów.

Kupienie idealnych spodni przypomina niekiedy wyprawę po świętego Graala. Muszą mieć odpowiednią długość nogawek, ładnie układać się na nogach, pupie i w kroku, trzymać pozycję podczas siadania/kucania, przylegać w talii no i … odpowiednio modelować sylwetkę.

Jak dobrać spodnie do sylwetki?

jak dobrać spodnie jeansy do sylwetki

Długość nóg
Ubierz się w dopasowane spodnie i będąc boso, zrób sobie zdjęcie z odległości min. 3 metrów. Aparat powinien znajdować się na wysokości Twojej talii. Spójrz na zdjęcie. Jeśli pozioma linia przebiegająca przez Twoje krocze dzieli Cię idealnie na pół, oznacza to, że masz nogi proporcjonalne co do długości. Jeśli linia przebiega poniżej połowy wysokości ciała – masz nogi krótkie. Jeśli powyżej – długie.

 • nogi długie – śmiało, eksperymentuj z różnymi fasonami. Pamiętaj tylko, że spodnie z wysokim stanem do szpilek mogą dać u Ciebie karykaturalny efekt
 • nogi krótkie lub ogólnie jesteś niska – unikaj spodni bardzo szerokich i ciężkich (“szwedy”, boyfriendy) czy z bardzo niskim stanem a także nogawek typu 7/8. Nawet gdy Twoje nogi są smukłe, możesz źle wyglądać w spodniach w intensywne wzory czy kolory ( te skupiają uwagę na dole sylwetki, przez co dodatkowo Cię skracają, a sylwetka wizualnie “siada”).
  Twoim sprzymierzeńcem są spodnie z wysokim stanem, o linii zwężającej się ku dołowi. Ewentualnie boot-cut (dopasowane w udach, później rozszerzające się) w towarzystwie obcasa. O samych obcasach nie wspomnę.

Wąskie biodra, szczupłe nogi, mocne łydki

jak dobrać spodnieLubisz swoje nogi – są szczupłe, długie, tylko niekiedy irytują Cię relatywnie masywne łydki, które sprawiają problemy przy znalezieniu spodni. Swoje nogi możesz podkreślać dopasowanymi modelami, ale korzystnie zaprezentujesz się w fasonach dodających objętości w biodrach. Fasony spodni dla Ciebie:

 • cygaretki
 • rurki
 • boyfriendy
 • klasyczne proste
 • alladynki (bliskie cygaretkom, z zakładkami czy kieszeniami w obszarze bioder)
 • haremki (baggy)
 • szwedy
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Duża pupa, uda szersze niż biodra i smukłe łydki

jak dobrać spodnie jak dobrać jeansy do sylwetki Ten typ, gdzie tłuszcz odkłada się po zewnętrznej stronie ud i na pupie, tworząc nogi o linii “marchewek”. Nawet jeśli Twoje nogi są odpowiednio długie, to “boczki” sprawiają, że całość wizualnie “siada” i nogi wydają się dużo krótsze. Co równie wredne, większość spodni albo leży w udach, albo w łydkach. Jak dobrać spodnie? Lekko dopasowujemy w udach i dodajemy w smukłej łydce. Spodnie dla Ciebie to:

 • klasyczne proste  (bez prasowania w kant)
 • boot-cut (dzwony dopasowane w udach)
 • spodnie palazzo (ultra zwiewne, zupełnie luźne w udach)
 • capri i kuloty

Ważnym elementem będą buty o masywniejszej konstrukcji, które zrównoważą uda. Najlepsze to te na obcasie typu klocek lub na platformie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Ciężkie, mocne nogi o grubych łydkach i kolanach

jak dobrać spodnie do sylwetkiBrzydko mówiąc – nogi jak klocki. Może się zdarzyć, że masz przy tym sporo tłuszczyku nad kolanami. A najgorsze są masywne łydki. Generalnie Twoje nogi sprawiają wrażenie bardzo ciężkich i niezgrabnych. Pierwsza rzecz – unikaj spodni z cienkich, zwłaszcza rozciągliwych materiałów – wybieraj te mięsiste. Jeśli masz zgrabne kostki, pokazuj je, podwijając nogawki – taki trik doda sylwetce lekkości. Wskazane są też wzory na tkaninie, które odwrócą uwagę od opiętych miejsc i wyrysowującego się kształtu nogi. Sprawdzą się u Ciebie:

 • proste chinosy lub jeansy
 • luźne boyfriendy ze sztywnego jeansu
 • luźniejsze cygaretki nad kostkę
 • casualowe dresowe spodnie baggy

Podobnie jak u “marchewek” podstawą są buty o masywniejszej budowie i obcasie-klocku

 
 
 
 
 
 
 

 

Mocne, rozbudowane uda i smukłe łydki

jak dobrać jeansy do sylwetkiĆwicz nogi, mówili. Będą smukłe, mówili. A Ty w większości spodni masz dylemat z tytułu “uda albo łydki”, a z profilu wyglądasz …. jak na ilustracji po lewej. Niby zgrabnie, ale męcząca jest ta dysproporcja. A więc – podkreślamy linię nogi, ale zostawiamy luz w nogawce. Spodnie dla Ciebie to:

 • casualowe dresowe spodnie baggy
 • luźniejsze cygaretki
 • boot-cut
 • szwedy i palazzo
 • boyfriendy (nad kostkę)
 • alladynki
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A Ty jaki fason spodni lubisz nosić?

Zapisz

7 komentarzy
 1. No właśnie, ja jestem ta środkowa na zbiorczym obrazku, czyli z mocnymi kitami i bryczesami, łydki dają radę, a jak tyję to robi się ze mnie dzwon Zygmuntowski, i wtedy nawet super dzwony i super koturny czy platformy nie pomogą, choć taki właśnie był mój myk na tą sytuację 🙂 no i jeszcze musiałam zwężać w pasie zawsze 🙂
  Super post, choćby dlatego, że okazuje się, że intuicyjnie ogarniałam, dlatego zawsze słyszałam: o co Ci chodzi?, bo złudzenie apteczne oka jakoś działało :))) Buziaki 🙂

 2. Dziękuję za post i podpowiedzi. Nareszcie coś o moich nóżkach – niby smukłe, zgrabne, biodra też ok, ale jak mierzę spodnie zgodnie z rozmiarem bioder, to na udach jest granica – dalej się nie da. Po prostu spodnie w udach są za wąskie. Często panie w sklepie patrzą na mnie podejrzanie, niby szczupła a twierdzi, że się nie mieści. Idę do innego sklepu, niby to samo, a jednak trochę inny krój (szerzej w udach a reszta wąsko) i spodnie dobrze leżą.Niestety, aby znaleźć dobre spodnie trzeba przebiec kilometry w sklepach:)

  1. dokładnie i dotyczy to w zasadzie każdej z nas. Jednak spodnie mają dużo więcej “wymiarów” do ogarnięcia niż spódnice 🙂

 3. Bardzo fajny artykuł. Dzięki niemu kupowanie spodni może już nie będzie dla mnie takie straszne. 🙂 Lubie też takie podziały ze względu na ogólną sylwetkę, Łatwo jest się w tym odnaleźć, bo tez ma się już w pewnym wieku świadomość swoich mocnych i słabych stron.

Leave a Reply

Your email address will not be published.