Czerwona pomadka – jaka, komu pasuje i kiedy nosić czerwone usta

Czerwone usta są symbolem kobiecej zmysłowości, więc nic dziwnego, że chyba każdej z nas zdarzyło się eksperymentować z czerwoną pomadką – z większym lub mniejszym powodzeniem. Czerwona pomadka – czy każdej z nas będzie w niej dobrze?

czerwona pomadka czerwone usta jak dobrać kolor
pic. Pinterest

Komu pasuje czerwona pomadka?

Chociaż nie zawsze akcentowanie ust będzie dla Ciebie najlepsze (być może mocniejszym punktem Twojej urody są oczy i to na nie warto kłaść nacisk w makijażu), ale jestem przekonana, że dla każdej z nas jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni odcień czerwieni. Jest kilka czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, dobierając kolor ust, a są to:
– kształt ust
– naturalna kolorystyka urody
– odcień i wykończenie pomadki (powiązane z kształtem ust i kolorystyką)
– okazja

Kształt ust

Wiadomo, na dużych, pełnych, gładkich ustach każda pomadka zaprezentuje się atrakcyjnie. Jeśli kształt Twoich ust odbiega od tych z Instagrama, z pomocą przyjdzie Ci konturówka do ust. Możesz ją dobrać do odcienia pomadki, ale zdecydowanie wolę dobierać ją do odcienia ust. Wtedy najpierw pokrywam całe usta jednym kolorem konturówki, uzupełniając kontur w miejscach asymetrii czy powiększenia, a następnie nakładam pomadkę. Dzięki temu pomadka pokrywa usta z jednolitą intensywnością, nie rozmazuje się, nie “zjada” tak łatwo, a jeśli już się ściera, to nie pozostawia tak bardzo tego nieestetycznego obrysu, jaki powstaje, gdy konturówka jest tylko na konturze ust.

  • przy ustach asymetrycznych czy powiększanych konturówką wybieraj pomadki matowe, ponieważ połysk uwidoczni naturalny kontur
  • przy niewielkich czy “płaskich” ustach sprawdzi się lekki połysk na ustach (zwłaszcza na ich środku), gdyż ten optycznie je wypełni i powiększy. Niewielkie usta lepiej będą wyglądać też w pomadkach półtransparentnych, które jedynie zintensyfikują kolor ust

Kolorystyka

Czerwona pomadka kojarzy nam się z klasycznymi odcieniami czerwieni: od szkarłatu po wino. Te czerwienie nie każdej z nas pasują, ale czerwona pomadka może być też karminowa/amarantowa (chłodniejsza, między różem a czerwienią) czy ciepła, niemal oranżowa (czerwienie: łososiowa, makowa, koralowa), ceglasta, cynobrowa. Dla dziewczyn o szczególnie ciemnej urodzie (oczy, włosy, karnacja) naturalne odcienie czerwieni często zaczną się w okolicach czerwieni rubinowej, a te wcześniej wymienione odcienie będą wydawać się nienaturalnie jasne i ostre.

Zastanów się – Twoja uroda jest jasna czy ciemna? Ciepła czy chłodna? Wolisz ostre kolory i kontrasty czy barwy stonowane i łagodne? Bo czerwień ust powinna odzwierciedlać Twój typ urody. Pisałam, jak możesz go sprawdzić.

Wiosny: dobrze wyglądają w pomadkach ciepłych, jasnych, w radosnych kolorach. Usta to mocny punkt makijażu
Lata: powinny wybierać kolory raczej chłodne, zgaszone, łagodne. Ich pomadki będą raczej różowe niż czerwone
Jesienie: genialnie reagują na różne czerwienie ust, najlepiej ciepłe, ale byle nie zbyt jaskrawe
Zimy: ich usta potrzebują starannego obrysu i zdecydowanego koloru. Czerwień krwi została dla nich stworzona

czerwona pomadka czerwone usta
pic. Pinterest

Okazja

Żywo-czerwona pomadka kojarzy się nam ze zmysłowością, ponieważ zaczerwienione wargi są sygnałem pobudzenia seksualnego. Stąd – chociaż jest fenomenalnym znacznikiem kobiecości za dnia jak i na wieczór – czerwona pomadka nie powinna przykuwać uwagi w makijażu biznesowym. W tego typu relacjach liczy się kontakt wzrokowy, a ściąganie uwagi na usta zwłaszcza w relacjach przeciwnych płci, mogłoby wprowadzić element zmieszania jednej lub obu stron ;). Stąd nie maluj na czerwono ust do pracy czy gdy idziesz na rozmowę rekrutacyjną ;). Oczywiście wszystko zależy też od Twojej urody i odcienia pomadki – np.  typy o głębokiej urodzie w ciemnej pomadce wyglądają bardzo naturalnie, a jasna pomadka zwracałaby u nich uwagę. Nie mniej pamiętaj, że w sytuacjach zawodowych usta nie powinny grać pierwszych skrzypiec w makijażu, wybieraj wtedy kolory bardzo naturalne.

9 komentarzy
  1. Dziewczyny, uważajcie na ciepłe odcienie czerwieni, bo te uwydatnią żółtawy odcień zębów:) ja osobiście uwielbiam zgaszone róże i chłodniejsze odcienie choć raczej nie powinnam:) ale czerwoną szminkę myślę, że każda z nas powinna mieć w swojej kosmetyczce:)

  2. Bardzo dobry poradnik. Czerwona szminka nie pasuje każdemu, a i jej odcieni jest sporo.. Ja od niedawna polubiłam sie z tym kolorem za sprawą pomadki Aqua Trend z Eveline. Kupiłam odcień nr 820, przygaszony karminowy kolorek. Okazał się strzałem w dziesiątkę, super wygląda na moich ustach, które pozostają nawilżone przez cały dzień 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.