Jak łączyć kolory w stylizacji – poradnik dla opornych

Jestem fanką i zagorzałą promotorką analizy kolorystycznej – jeśli poznasz swoją indywidualną paletę kolorów, to zobaczysz, że kolory te łączą się w zasadzie bez ograniczeń. I że w praktycznie każdym ich zestawieniu będzie Ci dobrze.

– jak wykonać samodzielną analizę kolorystyczną opisywałam w TYM wpisie –

Publikowałam już wpis o tym, jak łączyć kolory, ale dostaję od Was sygnały, że tamten wpis dla wielu z Was jest jeszcze za trudny. Stąd postanowiłam napisać jeszcze jeden przewodnik – który może nie pokaże Wam, jak tworzyć te najbardziej kreatywne zestawienia (tu zdecydowanie polecam wgryźć się w poprzedni wpis) – ale pokaże Wam kilka pewników, prostych, niezawodnych zasad, którymi możecie się kierować, tworząc zestawienia. Nawiasem, poniższe reguły pojawiły się w tamtym wpisie, ale teraz to je wypunktuję najmocniej ;).

Dwie barwy bazowe + kolor

jak łączyć kolory           jak łączyć kolory

Uwielbiamy kolory bazowe za to, że są tak uniwersalne. Zaliczamy do nich: biel, szarość, czerń, beż, granat, khaki zieleń, pudrowy róż, jeansowy błękit, kremowy – one łączą się ze wszystkim, a już na pewno ze sobą wzajemnie. Natomiast nawet jeśli boisz się wyrazistych kolorów najbardziej na świecie, to nie musisz się ograniczać do samych barw podstawowych! Wystarczy, że zastosujesz schemat: dwie Twoje ulubione barwy podstawowe + jeden dodatkowy kolor. Tego połączenia (chyba) nie da się zepsuć.

Maksymalnie 3 kolory

jak łączyć kolory          jak łączyć kolory

Poniekąd to rozwinięcie i “poziom wyżej” od reguły dwóch kolorów bazowych i jednej barwy.

W stylizacji łącz maksymalnie 2-3 kolory, za to mnożyć możesz ich tony (jaśniejsze / ciemniejsze; stonowane / nasycone). Dla przykładu – w stylizacji po lewej mamy trzy kolory: niebieski, róż i srebro. Występują w kilku różnych tonach i dalej się doskonale łączą.

Wykorzystuj kolory występujące we wzorze / biżuterii

jak łączyć kolory          jak łączyć kolory

Biżuteria, nadruki, wielobarwne zdobienia to najlepsze łączniki i za razem podpowiedź, jakie kolory możesz wprowadzić do stylizacji. Chociaż wtedy łatwiej wprowadzić nawet jeszcze więcej barw, pamiętaj jednak o zasadzie 3 kolorów ;).

PS. Jestem ciekawa, czy zauważyliście, że zmieniło się moje logo i parę innych detali ;).

Zapisz

Zapisz

4 komentarze
  1. Justynko,bardzo fajnie napisana instrukca 🙂 Moim zdaniem dobrze miec w pamieci twoje zasady laczenia kolorow :)) dziekuje za pomoc :)))

    PS: PIekne zdjecie……fuksja to Twoj kolor :))

  2. ja również jestem fanką analizy kolorystycznej, i trzymam sie tego, co do mnie pasuje, No i w pełni zgadzam się z `ty, co napisałas`;0

Leave a Reply

Your email address will not be published.