Ślubna opaska DIY. Prosta technika, piękne efekty

opaska ślubna diy tutorial ślubne akcesoria

Ostatnio pokazywałam na swoim Insta poprawiony i ukończony projekt autor a dziś pokazuję Wam, jak stworzyć własne cacko. Ślubna opaska DIY jest prostsza niż myślisz, a tę technikę możesz wykorzystać do wykonania każdego rodzaju biżuterii: kolii, bransoletki, kolczyków, grzebienia a nawet… ozdoby do butonierki u Twojego Przyszłego Męża. Sprawdziłam i wygląda to szalenie efektownie!

Do dzieła wystarczy Ci:

  • drut jubilerski (0,3 mm wydaje mi się bardziej uniwersalny, chociaż używana przeze mnie głownie 0,2 mm dała delikatny efekt po skręceniu wszystkiego)
  • drobne koraliki
    (najlepiej standaryzowane koraliki TOHO, w rozmiarze 11/0 oraz 8/0
    ja użyłam TOHO w kolorze silver lined crystal)
  • perełki 4 i 8 mm oraz inne, większe koraliki o różnych rozmiarach i kształtach
    (pięknie wyglądają też szkiełka, metalowe listki czy sztuczne kwiaty z metalu lub tkaniny)
  • wolne popołudnie 😉

Moja ślubna opaska diy powstała z pojedynczych elementów skręcanych z osobna i później ze sobą wzajemnie. To technika o tyle wygodna, że nie musisz już na początku mieć pełnego obrazu końcowego, no i wykonanie pojedynczych elementów jest mniej nużące. Ale jeśli myślisz o ultra-eterycznej opasce z pojedynczymi koralikami odchodzącymi od głównej osi, po prostu weź długi drut i pracuj techniką pokazaną przy “gałązce”.

Podstawowa technika: nawlekasz koralik na drucik, drucik składasz końcami do siebie i skręcasz go wokół własnej osi, aż koralik się zablokuje.

Reszta to już tylko modyfikacje i zabawa z wyborem użytych materiałów :).

Tip: wszystko skręcaj konsekwentnie, w jednym, wybranym kierunku. Dzięki temu unikniesz rozkręcania się drutów przy łączeniu poszczególnych elementów.

Pierwszy film zawiera cały tutorial, a poniżej pokazuję jego fragmenty dla Twojej wygody :).

Duże koraliki na pojedynczej osi

Jeśli koralik jest duży (jak powyższa perełka) dobrze jest najpierw zamknąć w skręcie inny, malutki koralik, a dopiero później nawlec na złożony drut ten właściwy, większy koral (perełkę). Wtedy po koralu (perełce) dodajemy jeszcze jeden mniejszy koralik, żeby zatrzymał koral przed opadnięciem w dół. Skręcamy.

Gałązka

Gałązką możesz stworzyć mniejsze elementy a nawet całość pracy. Koralik nawlekasz na drut, składasz końce drutu do siebie i ciasno skręcasz niewielki odcinek od koralika. Następnie rozdzielasz końce drutu i każdy z nich traktujesz podobnie jak na początku: nawlekasz koralik, składasz i skręcasz. Gdy chcesz wrócić z końcem druta do głównej osi robótki, zwyczajnie skręcasz dwa druty ze sobą.

Listek

Listki możesz znaleźć w wersji metalowej czy plastikowej (cekiny), a ja swoje wyplotłam. Do tej robótki bardzo przydają się dwie igły, którymi prostujesz kolejno nawlekane rzędy. Co do zasady, pierwszy koralik (czubek liścia) to środek druta. W każdym kolejnym rzędzie oba końce druta przechodzą przez oczka koralików, zamieniając się stronami, z których wychodziły. Listek warto delikatnie wymodelować w palcach, dzięki czemu staje się trójwymiarowy i bardziej naturalny. Tu najlepiej sprawdza się drut 0,3mm – plastyczny, ale nie rwie się tak łatwo jak 0,2mm.

Łączenie

Najmniejsza filozofia – dokładasz do siebie poszczególne elementy i skręcasz je ze sobą wokół własnej osi. Dokładnym modelowaniem każdego drucika zajmiesz się później – na końcu całość trzeba będzie nieco poukładać dla najlepszego efektu.

Tak jak wszystkie elementy skręcasz w wybranym kierunku (prawą ręką ciągle kręciłam “od siebie”), tak w tym samym kierunku skręcasz elementy. Ja, dokręcając liść, zmieniłam kierunek ( na “do siebie” ) przez co pojawiły się wyraźne nierówności na gałązce i druciki nieco rozkręcały się w trakcie.

Ale co… chyba i tak wyszło? :D.

opaska ślubna diy tutorial ślubne akcesoria

Zapisz

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.