Wakacyjny kapelusz z napisem DIY

wakacyjny kapelusz z napisem DIY

Dzisiejsze DIY jest banalne, efektowne i szalenie wakacyjne. Słomkowy kapelusz z napisem DIY to hit lata w Instagramowym obiektywie, o czym też pisałam w ostatnim wpisie.

Zaczęło się rok (2 lata?) temu od fenomenu “tekstowych” kapeluszy marki Eugenia Kim, które również aktualnie możesz kupić za ponad 470$. Tyle, że blogosfera szybko doszła do słusznego wniosku, że cały projekt zmieścić w kilkudziesięciu złotych, w zależności od ceny kapelusza. No i DIY ma tu jeszcze jedną ogromną zaletę….

Pełna personalizacja! Model, kolor i zdobienia kapelusza należą do Ciebie. Wybór tekstu i czcionki należą do Ciebie. To może być luźne, wakacyjne hasło pełne relaksu i dobrej zabawy, Twoje imię czy nazwa miejsca, w które wyjeżdżasz.

Wakacyjny kapelusz z napisem DIY

wakacyjny kapelusz z napisem DIY

Oczywiście litery możesz zaprojektować odręcznie – wtedy narysuj ołówkiem co uważasz i możesz przejść do wypełniania tasiemką.

Nie mniej, jeśli Twój charakter pisma nie nadaje się do tego celu, z pomocą przyjdzie Ci edytor tekstu :). Wybierz wymarzoną czcionkę i wydrukuj tekst, najlepiej na grubszym papierze, bo ten będzie służył za szablon. W edytorze tekstu z lewej strony i na górze arkusza masz linijkę, więc możesz “na oko” dobrać rozmiar czcionki do rozmiarów ronda u kapelusza.

PS. Jeśli nie masz na komputerze satysfakcjonującej Cię czcionki, wyszukaj takiej w internecie, np. na daFont (w kategorii handwritten), pobierz, rozpakuj i wklej do folderu z czcionkami (dla Windowsa będzie to najpewniej : Dysk C -> Windows -> Fonts )

wakacyjny kapelusz z napisem DIY

Wytnij litery. Nie musisz starać się jakoś bardzo, bo ślad ołówka będzie biegł środkiem wycięć. Moje kartki są ponacinane od góry i dołu, bo próbowałam “zakręcić” szablon wokół kapelusza. To oczywiście nie miało prawa się udać, więc sobie daruj ;).

Przytnij papier od góry jednakowo u każdego wydrukowanego arkusza. Najlepiej odetnij tyle papieru, że jak położysz kartkę na rondzie kapelusza, to litery będą odsunięte od główki kapelusza tak, jak zamierzasz je umieścić. Wtedy unikniesz trudności z obsuwaniem się szablonu do góry lub dołu podczas rysowania. Moje kartki nie były obcięte równo od góry i ostatecznie “summer” jest na rondzie nieco wyżej niż “fun” :).

wakacyjny kapelusz z napisem DIY

Połóż szablon na kapeluszu i odrysuj litery. Każdą literę rysuj po kolei, pamiętając by przed każdą kolejną lekko obrócić kartkę (przypominam, że tekst biegnie po łuku 😉 ).

Gdy skończysz, zerknij jeszcze na oryginalną czcionkę na komputerze i nanieś ewentualne poprawki w kształtach liter.

wakacyjny kapelusz z napisem DIY

Najczęściej na kapeluszach zobaczysz tasiemkę z cekinów. Natomiast w przypadku niewielkich rond (gdzie “gruba” czcionka szyta cekinami nie będzie czytelna) sprawdzi się taśma nazwana “sutasz” (soutache). Jest trudniejsza do przyszycia, ale daje równie piękny efekt :).

W większości tutoriali dziewczyny używają kleju, ale ja polecam Ci jednak igłę z nitką – zwykłe przeszywanie zygzakiem góra-dół nie przekracza niczyich umiejętności, a klej ma to do siebie, że nie naniesiesz poprawek ;).

  • Sutasz najlepiej szyć zwykłą nitką w kolorze sznurka, dość gęsto, wkłuwając się przez jego środek. Łagodne łuki dają się wymodelować na sznurku, ostre – składasz
  • Cekiny przyszywasz, co jakiś czas przechodząc przez środkowe dziurki u cekinów. Na wierzchniej stronie wychodzisz dziurką jednego cekina, wbijesz się w dziurkę następnego – za to spodem możesz przeskakiwać o kilka cekinów.
    A co zrobić, żeby ścieg nie szpecił kapelusza i był odporny na rozerwanie?
    Szyj z wykorzystaniem bardzo cienkiej żyłki. Kupisz taką w pasmanterii albo… w sklepie wędkarskim :).

Aha, ślady po ołówku usuniesz dobrą gumką do mazania. Najlepiej nową.

wakacyjny kapelusz z napisem DIY

Gotowe!

6 komentarzy
  1. Ale cudny Kochana 🙂 Podziwiam i zazdraszczam bo leniem śmierdzę na kilometr, ale coś już też z kapeluszem wyczyniłąm ostatnio prościejszego, kiedyś to pokażę 🙂 Buziaki 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.