Warstwowo, ciepło i stylowo – jak ubrać się na cebulkę?

jak ubierać się na cebulkę
pic.: sydnestyle.com

Zimne poranki i noce, ciepłe popołudnia – to część jesiennej aury. Aby sprostać zmiennym warunkom najlepiej ubrać się na cebulkę. Ale jak zrobić to stylowo?

Jak się ubrać na cebulkę i nie wyglądać jak cebula ;)?

Aby ubrać się na cebulkę, nie wyglądając przy tym niezgrabnie czy chaotycznie, wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach. Dzięki nim wielowarstwowe stylizacje wyróżnią się modowym pazurem jak spod ręki stylisty.

Maksymalnie 3 poziome linie

jak ubierać się na cebulkę ubranie warstwy

I wcale nie chodzi tu o wzór w paski (chociaż wybór ich też warto przemyśleć), tylko o poziome odcięcia na sylwetce. Jeśli tych poziomych odcięć jest więcej niż 3, sylwetka zaczyna tracić proporcje (skraca się), a stylizacja zaczyna wyglądać jak zbieranina z szafy.

Jeśli chcesz, aby sylwetka nie wyglądała chaotycznie, unikaj zbyt wielu wystających spod siebie warstw.

TIP: Aby ograniczyć ilość poziomych cięć, wybierz dłuższy płaszcz i/lub buty nie odsłaniające nóg.

 

Dużo linii pionowych

jak ubierać się na cebulkę

Tak jak poziome linie nie służą całości, tak pionowe są bardzo mile widziane. Wydłużają sylwetkę i wysmuklają, mimo nagromadzenia warstw. Śmiało rozepnij dłuższy płaszcz, przewieś przez niego szal. Pozwól, by kolejne warstwy “otwierały się” i uwidaczniały w pionowym dekolcie.

Tip: Szal zarzucony przez szyję wydłuży i wysmukli sylwetkę (idealny to ten o długości płaszcza).

Za to szal owinięty wokół szyi stwarza poziome odcięcie w sylwetce (patrz, pkt. wyżej).

 

Przemyślana paleta kolorów

Niezależnie, czy wolisz barwny, jesienny color blocking, czy sylwetkę w jednej barwie, ważne, by poszczególne elementy pasowały do siebie kolorystycznie. Misz-masz kolorów zrujnuje większość stylizacji. Zazwyczaj będziesz musiała się ograniczyć do 3 kolorów,  ewentualnie rozszerzając paletę o ich tony.

Bardzo pomocne będzie, jeśli garderoba oparta jest o spójną paletę barw, odpowiednią dla Twojego typu kolorystycznego. Jeśli przy tym dominują kolory bazowe: biel, kremowy, szarość, beż, czerń, granat, khaki, pudrowy róż, czy kobalt – będzie jeszcze prościej.

Mam też dla Ciebie kilka podpowiedzi, jak łączyć kolory.

 

Wzory i faktury

jak ubrać się na cebulkę

Wzory to doskonały sposób na powiązanie ze sobą różnych kolorów obecnych w stylizacji. Faktury – dzianinowe sploty, melanże, lakierowana i zamszowa skóra, pikowania itp. – świetnie ożywią bezpieczne zestawienia.

Jeśli nie czujesz się pewnie z ich wykorzystaniem, postaw na jeden element. To może być akcesorium lub jedna z warstw stylizacji. Bardziej śmiałe będzie połączenie dwóch wzorów – wtedy jeden umieść na dużej powierzchni: płaszcza, marynarki czy spódnicy; a drugi w postaci dodatku: szalika, torebki czy koszuli wystającej spod swetra.

 

Ogranicz liczbę warstw

Nie zawsze musimy na siebie ubierać kilku warstw, by dalej było nam ciepło.  Szalenie ważne jest chociażby, z czego uszyte są nasze ubrania. Zapraszam Cię do lektury mojego wcześniejszego wpisu: Jak się ciepło ubrać, gdy ciągle jest ci zimno?

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.