Najważniejsze wydarzenia w modzie w 2017 [ SUM UP ]

Wracam :). Co robiłam w czasie nieobecności, opowiem być może w innym wpisie.

Tymczasem mam dla Was podsumowanie zawierające najważniejsze wydarzenia w modzie 2017 roku – bo moda to nie tylko ubrania i ich trendy. Moda to przede wszystkim kulturowe zjawisko, fenomen, a w jeszcze innym rozumieniu – branża, która się wokół tego fenomenu kręci.

Jeśli chcesz rozumieć i przewidywać modę, trendy  – rozejrzyj się. To, co dzieje się w branży odzwierciedla to, co dzieje się w świecie.

To co? Zaczynamy!
Najważniejsze wydarzenia w modzie :

Najważniejsze wydarzenia w modzie w 2017

LUKSUSOWY STREETWEAR

Najważniejsze wydarzenia w modzie w 2017Żadną tajemnicą nie jest, że to młodzi na ulicach dyktują, co się nosi. Millenialsi są dziś największym konsumentem mody. To oni dzielą się milionami zdjęć swoich stylówek, to do nich kierują swoją ofertę marki odzieżowe nastawione na finansowy sukces.

Młodzi czerpią dziś garściami z tego, co dla nich jest vintage i cool: z lat 90-tych, początku nowego milenium. Post-sowieckiej estetyki brzydoty. Mody sportowej i logomanii. Chcą być bardziej prawdziwi, ale jednocześnie nieodmiennie pragną luksusu, najlepiej wygodnego i od ręki.

Stąd sukces domu Balenciaga, który choć prowokuje wizualnie tandetnymi kampaniami,  “inspiracjami” torbą Ikea i wycieraczką samochodową (Balenciaga vs. Ikea to chyba modowa afera roku), dzięki tym zabiegom jest na ustach wszystkich i sprzedaje się jak świeże bułeczki.

Bo wbrew pozorom świat luksusu i streetwearu z blokowisk idą ze sobą w parze. W końcu w 2017 roku sprzedaż najwyższej jakości mody ulicznej przełożyła się na 5% wzrost sprzedaży dóbr luksusowych, co równowarte jest … ok 263 mln euro. (sprawdź)

MODA JEST KOBIETĄ

 

wydarzenia w modzie 2017 podsumowanie

Tak samo jak przyszłość. A przynajmniej takie hasła (“the future is female”) zdobiły t-shirty z pokazu Diora, który po raz pierwszy w historii ma kobietę za główną projektantkę. Kolekcja na wiosnę-lato 2017, pokazana jeszcze w 2016, stanowiła zapowiedź wówczas nadchodzącego roku. W 2017r. uwagę świata zwróciły na siebie olbrzymie kobiece manifestacje (nie tylko w polskiej polityce), a tytuł modelki roku wedle Models.com, przypadł charakternej Adwoa Aboah, znanej nie tylko ze swojej intrygującej urody, ale również aktywności społecznej. Adwoa jest założycielką organizacji Gurls Talk, która stanowi forum wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia dla kobiet.

Feminizm i moda? W czasach, gdy to projektanci dyktowali należny ubiór, moda prędzej symbolizowała uciemiężenie kobiet. Nie sposób jednak przeoczyć fakt, że to moda właśnie zawsze starała się dotrzymać kroku i zaspokajać potrzeby współczesnej sobie, nowoczesnej kobiety. Tym samym, czy dziwić nas może szczególna obecność na wybiegach garsonek i garniturów, będących orężem working girls ? Tak samo gorset – niegdyś symbol ograniczania kobiet – dziś zmienia się w zbroję i symbol siły. Nie wiem, czy to potrzeba serca, czy zimno kalkulowany krok biznesowy, ale hasło “we all should be feminists” w minionym roku miało ogromną siłę przebicia.

THIS SUCCESS IS RESERVED

Najważniejsze wydarzenia w modzie w 2017

W podsumowaniu 2016r. pisałam o porażce LPP i upadłości ich nowo-powstałej marki (Tallinder). W tym roku LPP przygotowało jednak prawdziwą bombę – wejście marki Reserved na rynek brytyjski, połączone z otwarciem ogromnego sklepu na Oxford Street. Wydarzenie promowała kampania z udziałem samej Kate Moss. Nie mniej gwiazdorska kampania ruszyła w okresie przedświątecznym, gdzie dla Reserved zapozowały supergwiazdy światowego modelingu: Jourdan Dunn, Adwoa Aboah, Irina Shayk i Jon Kortajarena. Doczekamy się polskiej sieciówki, która stanie na równi z Zara i H&M ?

BRZYDKIE OBLICZE PIĘKNEJ BRANŻY

wydarzenia w modzie 2017 podsumowanie
screen z @cameronrussell

Temat molestowania seksualnego zatrząsł nie tylko Holywood. Modelka, Cameron Russell, użyła swojego konta na Instagramie jako platformy, z pomocą której głos uzyskały (anonimowo) osoby, które spotkały się z przemocą seksualną w branży mody. Na koncie modelki przeczytamy kilkadziesiąt historii. W jednym przypadku niestosowna, pozornie niewinna uwaga zamienia pracę na planie w wewnętrzny koszmar, w innym – stykamy się z pograniczem handlu ludźmi, mimo renomy posiadanej przez agencję modelek. Historie te wywołały dyskusję i znaczący odzew medialny. W powstałej atmosferze (odpowiednio podgrzanej oskarżeniami wokół Harvey’a Wildsteina), wydawnictwo Conde Nast (a więc tytuły: Vogue, “Vanity Fair” “GQ”) podjęło decyzję o zaprzestaniu współpracy z fotografem, Terrym Richardsonem, który od dawna oskarżany jest o nadużycia na tle seksualnym.

Początek realnych zmian?

SŁAWNE DZIECI SŁAWNYCH LUDZI

Najważniejsze wydarzenia w modzie w 2017

Co jest naturalną kontynuacją tego, co pisałam o Millenialsach i ich popycie na modę, rośnie nam nowa liga młodocianych celebrytów. To już nie tylko gwiazdy, modele i blogerzy, którzy swojej pozycji dorobili się (mniej więcej) pracą własną. Posiadanie znanych rodziców okazuje się najszybszą drogą ku sławie; przepustką do udziału w lukratywnych kampaniach i idącemu za tym, samonakręcającemu się sukcesowi.

Wspomnieć tu należy o pokazie jesień-zima Dolce&Gabbana, w którym przeszła armia internetowych  celebrytów i sławnych dzieci (nie byli jedyni, po prostu “stężenie” celebrytów było największe). No i o modelingowym debiucie roku – przepięknej Kai Gerber, córce Cindy Crawford, która już w tej chwili ma na koncie pokazy i kampanie dla najważniejszych marek (chociażby zapach “Daisy” Marca Jacobsa) i 2,6 miliona obserwujących na Instagramie.

Co w Polsce?

Podczas gdy Reserved osiągnęło światowy sukces, nie brak też innych, związanych z Polską, a istotnych bardziej i mniej newsów.

KTW Fashion Week w Katowicach

9-12 listopada odbył się pierwszy KTW Fashion Week – tydzień mody, który ma aspiracje przejąć dawną rolę Fashion Philosophy. Patrząc na listę tegorocznych projektantów (m.in. Paprocki&Brzozowski, MMC, Natasha Pavluchenko, Tomasz Ossoliński, Lidia Kalita, Bizuu, 303 Avenue, Just Paul, Marlu, Laurelle, Thecadess) – łącznie 38 marek – jestem w stanie dać im duże szanse powodzenia.

Victoria’s Secret PL

Bielizna Victoria’s Secret jest w końcu dostępna w Polsce ;). 30 sierpnia w CH Arkadia marka otworzyła swój pierwszy butik z bielizną w asortymencie.

POLSKA EDYCJA VOGUE’a !!!

W minionym roku pojawiła się zapowiedź długo wyczekiwanej, polskiej edycji Vogue. Pierwszy numer trafi do sprzedaży w marcu. I tego nie mogę się już doczekać !

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.